Anasayfa /  Foto Galeri

Space-X’in Türk mühendisi Musk hakkında olay sözler! 'Adada aç kaldık, köle gibi çalıştık'

paceX’in uzaya fırlattığı ilk roket Falcon-1 projesinde çalışan Türk mühendis Bülent Altan, Pasifik Okyanusu ortasındaki adada aç bırakıldıklarını ve isyana sürüklendiklerini anlattı. Altan, adada kendilerini köle gibi hissettiklerini belirtti.

Space-X’in Türk mühendisi Musk hakkında olay sözler! 'Adada aç kaldık, köle gibi çalıştık' - Sayfa 1

Piyasaya yeni çıkan ve ABD’li girişimci Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay teknolojisi şirketi SpaceX’in ilk günlerinin anlatıldığı “Liftoff” (Kalkış) isimli kitapta, mühendislerin başarı için Musk tarafından nasıl zorlandığına dair bilgiler yer alıyor.

Space-X’in Türk mühendisi Musk hakkında olay sözler! 'Adada aç kaldık, köle gibi çalıştık' - Sayfa 2

Eric Berger’in kaleme aldığı kitaba göre, Pasifik Okyanusu’ndaki küçük bir ada olan Omelek’te fırlatma rampasının inşaası ve Falcon-1 roketi için çalışan mühendisler arasında yer alan Bülent Altan, “Omelek’te tüm gücümüz elimizden alınmış köleler gibi hissettik” dedi.

Space-X’in Türk mühendisi Musk hakkında olay sözler! 'Adada aç kaldık, köle gibi çalıştık' - Sayfa 3

İŞÇİLERLE GREVE GİTTİK

’Kitapta adadaki ilk yıl boyunca lojistiğin çok zayıf olduğu ve gıda ihtiyaçlarının teslimatının genellikle geciktiği belirtildi. Altan’ın yanı sıra diğer mühendislerin de yaşadıklarına kitapta yer verildi.

Space-X’in Türk mühendisi Musk hakkında olay sözler! 'Adada aç kaldık, köle gibi çalıştık' - Sayfa 4

2005 yılı sonbaharında bir gün mühendis ve işçilerin isyan edip greve başladıkları, bir süre adada sadece yiyecek bekleyen ‘vahşi hayvanlar’ gibi oturduktan sonra, adaya iniş yapamayan uçaktan atılan dondurulmuş tavuk kanatları ve sigaraları aldıkları belirtildi.