Anasayfa /  Spor

Sırbistan deviren Filenin Sultanları Avrupa şampiyonu!

Sırbistan deviren Filenin Sultanları Avrupa şampiyonu! CEV 2023 Avrupa Şampiyonası finalinde Sırbistan'ı 3-2 mağlup eden A Milli Kadın Voleybol Takımımız, Avrupa şampiyonu oldu.

Abone ol
Abone ol 04 Eylül 2023 00:09

SIRBISTAN DEVIREN FILENIN SULTANLARI AVRUPA ŞAMPIYONU!

Karşılaşmaya her iki ülke karşılıklı sayılar alarak başlarken, setin ortaları 14-14'lük eşitlikle geçildi. Bu dakikalarda daha az hata yapan Sırbistan, arka arkaya bulduğu sayılarla üç fark (18-15) yakaladı. Vargas'ın servis turunda gelen üç sayılık seriyle 19-19'da eşitliği yakalayan milli takım, Sırbistan Başantrenörü Giovanni Guidetti'ye mola aldırdı. 25-25'e kadar her iki takım da karşılıklı sayılar alırken, son sayılarda daha az hata yapan Sırbistan, ilk seti 27-25 önde tamamladı ve 1-0 öne geçti.

İKİNCİ SETTE DENGEYİ SAĞLADIK
İkinci sette her iki takım da hücumda etkili oynarken, setin başları 5-5'lik eşitlikle geçildi. Eda Erdem Dündar'ın sayılarıyla iki sayılık (6-8) fark yakalayan milli takım, iyi defans yaptığı setin ortalarına doğru bu farkı dörde (11-15) çıkardı. Setin sonlarında Ebrar Karakurt'un sayılarıyla aradaki farkı (16-20) korumaya devam eden milli takım, Sırbistan Başantrenörü Giovanni Guidetti'ye bu setteki ikinci molasını da aldırdı. Oyunun sonlarını daha iyi oynayan milli takım, ikinci seti 25-21 üstün bitirdi.

ÜÇÜNCÜ SETİN SONUNDA YAVAŞLADIK
Üçüncü sete hücumda ve defansta iyi başlayan Sırbistan, setin başlarında iki sayılık (5-3) fark yakaladı. Hemen üç sayılık seri bulan milli takım, 6-5 öne geçti. 6-6 eşitliğin ardından Vargas'ın servis turunda beş sayılık seri yakalayan milliler, 11-6 öne geçti. Arka arkaya bulduğu sayılarla dört sayılık seri yakalayan ve farkı ikiye düşüren (13-15) Sırbistan, A Milli Kadın Voleybol Takımı Başantrenörü Daniele Santarelli'ye mola aldırdı. Milli takım yeniden farkı dörde (14-18) çıkarsa da etkili oyununa devam eden Sırbistan, 19-19'da eşitliği yakaladı. Son sayıları iyi oynayan Sırbistan, geriden geldiği üçüncü seti 25-22 kazanan taraf oldu.

MAÇI KARAR SETİNE TAŞIDIK
Dördüncü sete etkili başlayan milli takım, oyunun başlarında üç sayılık (2-5) fark yakaladı. Karşılıklı alınan sayıların ardından hücumda ve defansta etkinliğini artıran Sırbistan, aradaki farkı kapatarak 9-8 öne geçti. Setin ortaları 13-13 eşitlikle devam ederken, iki sayılık seri yakalayan milliler, 15-13 öne geçti. Setin sonlarına doğru aradaki farkı kapatan Sırbistan, yeniden 18-18'de eşitliği yakaladı. Setin sonlarında etkili olan milli takım, dördüncü seti 25-22 önde bitirdi ve final maçını karar setine taşıdı.

KUPA BİZİM; ŞAMPİYONLUK BİZİM!
Final setine iyi başlayan milli takım, setin başlarında iki sayılık (3-5) avantaj yakalayarak Sırbistan Başantrenörü Giovanni Guidetti'ye mola aldırdı. Moladan iki sayılık seriyle dönen Sırbistan, 5-5'te eşitliği yakaladı. Oyunda karşılıklı sayılar alınırken, setin son bölümüne 10-10 eşitlikle girildi. İki sayılık seri yakalayan milli takım, 12-10 öne geçti. Setin sonlarında az hata yapan milli takım, final setini 15-13, maçı da 3-2 kazandı.

TÜRKİYE’NİN FİNAL YOLU
CEV 2023 Avrupa Şampiyonası C Grubu’nda yer alan A Millilerimiz, 5’te 5 yaparak adını son 16’ya yazdırdı. Ay-yıldızlılar, Belçika’yı yenip çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde Polonya’yı set vermeden yenen Filenin Sultanları, yarı finalde İtalya ile eşleşti.
Son Avrupa Şampiyonu unvanına sahip İtalya’yı geriye düştüğü karşılaşmada 3-2 yenen millilerimiz, 8’de 8 yaparak 2019’da finalde kaybettiği Sırbistan ile eşleşti.

SIRBİSTAN’IN FİNAL YOLU
A Grubu’nda Ukrayna, Slovenya, Polonya, Macaristan ve Belçika’yı yenerek 5’te 5 yapan Sırbistan, son 16 turunda da İsveç’i yendi. Çeyrek finalde Çekya’yı deviren Sırbistan, yarı finalde de Hollanda’yı geçerek Filenin Sultanları’nın rakibi oldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TEBRİK MESAJI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yaşında Avrupa Şampiyonu olan Filenin Sultanları'nı tebrik etti. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Erdoğan, "2023 CEV Avrupa Şampiyonu olarak hepimize büyük bir gurur yaşatan A Millî Kadın Voleybol Takımımızı, Filenin Sultanları’nı canıgönülden tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

 

Yorumlar