Anasayfa /  Politika

Sinan Oğan 2. turda kimi destekleyeceğini açıkladı!

28 Mayıs'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tur oylaması öncesi Sinan Oğan, hangi adaya destek vereceğini açıkladı.

Abone ol
Abone ol 22 Mayıs 2023 16:58

Türkiye 28 Mayıs'ta cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tur oylaması için sandık başına gitmeye hazırlanırken ilk turda yüzde 5'in üzerinde oy alan Sinan Oğan'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı mı yoksa Kemal Kılıçdaroğlu'nu mu destekleyeceği merak konusuydu. Sinan Oğan kararını canlı yayında açıkladı. Oğan, ikinci turda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı destekleyeceğini duyurdu.

 İşte Oğan'ın açıklamasından satır başları...

Resmi olarak ittifak içerisinde yer almasalar da desteklerini esirgemeyen ilk günden beri bizimle beraber olan siyasi parti yöneticilerine, teşkilatlarına, tabanlarına teşekkür ederim.

Yaklaşık 10 senedir bizimle beraber yol yürüyen yol arkadaşlarıma, Türkiye'nin her bir köşesinde ilmek ilmek, gece gündüz çalışan Sinan Oğan gönüllülerine teşekkürü borç biliyorum.

Bizimle farklı dünya görüşü içinde bulunmasına rağmen bize inanan, gelecek Türkiye'sinde bizim olmamızı isteyerek bize oy veren tüm vatandaşlara teşekkür ediyorum. Bizim bu yarışın parçası olması sağlayan tüm imza veren vatandaşlarıma teşekkür ediyorum.

Sinan Oğan gönüllüleri üzerinden örgütlenmeye başladık

Biz 3 yıl önce bir Türk milliyetçisi aday olmasa Türk milliyetçilerini adaysız bırakmayacağız dedik ve yola çıktık. Tüm Türkiye’de Sinan Oğan gönüllüleri üzerinden örgütlenmeye başladık. Kayıtsız şartsız bu adayı destekleyeceğiz dediğimiz şartlara haiz bir aday çıkmadığı için biz çalışmalarımıza hız verdik. ATA ittifakının kuruluşu gerçekleşti biz ittifakın adayı olarak ilan edildik.

Dip dalgayı 3 yılda hazırladık

Birçok kesim bizim bir ayda çıkıp 5.2 oy almamızı şaşırarak izliyor. Daha doğrusu öyle zannediyor oysa bilmedikleri ciddiye almadıkları durum şuydu: Biz 3 yıldır bu çalışmayı sürdürüyorduk bir dip dalgayı 1 ayda değil 3 yılda hazırladık. Bu sebeple seçmenleri küçümseyen bize değil başka adreslere yazmaya çalışanların bizim çalışmalarımızı daha dikkatli izlemelerini tavsiye ediyoruz.

Hedefimiz yüzde 9-16 bandıydı

Normal şartlarda bizim almayı beklediğimiz oy oranı yüzde 9-16 bandında bir rakamdı. Bir dip dalganın geldiğini tüm anketlerin yanılacağını seçimin sürprizini bizim yapacağımızı ifade ettik. Seçimin son düzlüğünde Muharrem İnce’ye başlatılan linç kültürünün hedefine ulaşması ile son 3 günlük bize başlatılan yargısız infaz çalışmaları seçmenlerimizin bir kısmının ürkmesine sebep olmuştur.

Çekilmemiz halinde ilk turda seçimin biteceğini herkes gördü

Sizden olmayanı aşağılamak, hakaret etmek ve her türlü metodlarla insanların yarıştan çekilmesini sağlamaya çalışmak demokrasimize bir darbedir. Bizim kitlemize hakaret etmeyin, ikinci turda oyuna ihtiyacı olacak uyarımız bile futbol tabirlerine malzeme edilmeye çalışıldı. Çekilmemiz durumunda ilk turda seçimin biteceğini artık herkes görmüştür. Eşit ve adil olmayan şartlarla yarıştık, ne hükümet imkanları, ne belediye imkanlarımız yoktu, devlet katkısından da mahrumduk.

Temel kuralimiz: plana sadik kal

İlk günden beri ortaya bir hedef kurduk plana sadık kaldık temel hedeflerimize ulaştık bu ülkeyi yönetmek hedefimiz devam ediyor. Gelecek yıllarda bu hedeflerimize ulaşacağız. Temel kuralımız ise şudur: Plana sadık kal.

Sığınmacılar konusunda farkındalık oluşturduk

Sosyal medya adreslerimizde yayınlamıştık. Burada değinmekte fayda var. Bu seçimlerin toplumun önüne koyduğumuz amaçlarda değerlendirdiğimizde İki ittifak arasına serpiştirilmiş, yedek olarak görülen Türk milliyetçisi seçmeni yeniden siyasetin ana merkezine yerleştirdik. Seçimlerin 2’nci tura kalmasını sağlamakla beraber ikinci turun ana gündemini belirleme yetisine sahip olduk. Bizi dikkate almak istemeyen siyasetin bu başlattığımız hareketi saydığını gördük. Sığınmacılar konusunda farkındalık oluşturduk. Türklük gibi konularda farkındalık oluşturduk. İlkeli ve kaliteli siyaset tarzı toplumumuzun desteğini görerek siyaset yapma tarzımızda farkındalık oluşturduk.

Seçmen uyardı

14 Mayıs seçimlerinde Türk seçmen hem Cumhur hem Millet İttifakı’nın gerekli yaklaşımı göstermediği için uyarmıştır. ATA ittifakı bu hassasiyetlerin korunması sürecinin yürütülmesinde kendi tabanı ve bileşenleri ile müzakere sürecini ilerletmiştir. Seçmen bize yürütme, erki üzerinden Türk milletinin bu hassasiyetlerini savunma görevi vermiştir.

Türkiye kritik bir dönemeçten geçmektedir

İkinci tura ilişkin tavrımızı açıklamadan önce bazı öngörülerimizi paylaşmak istiyorum. Türkiye kritik bir dönemeçten geçmektedir. 4 temel konuda acilen ele alınarak çözülmesi gereken büyük sorunlar olduğu kanaatindeyiz. Birincisi Türkiye’de bulunan sığınmacılar meselesidir. Ülkemizde ilerleyen süreçlerde güvenlik, ekonomi, sosyal maliyetleri olabilecek bir konudur.

Terörün siyasi uzantılarının siyasetten temizlenmesi gerekiyor

İkincisi Türkiye’deki deprem gerçeğidir. Deprem konusu ulusal güvenlik meselesidir. Çok daha büyük sarsıcı insanı ekonomik sorunlar yaratabileceği depremler konusunda kollar sıvamamız gerekmektedir. Üçüncüsü toplumu derinden sarsan ekonomik sorunlardır. 28 Mayıs’ı ülkece ekonominin gereklerine uygun, sağlıklı kararlar alınması gerekmektedir. 4’üncü temel konu ise terör eylemlerine yönelik istikrarlı mücadelenin devam ettirilmesidir. Her kesim siyaset yapma hakkına sahiptir bu teminat altına alınmalıdır. Terörün siyasi uzantılarının Türk siyasetinden temizlenmesi gerekmektedir. Türk siyasetinde bozulan nezaketi geri getirmek, bozulan imajını ve halka gerileyen güvenini kazanacak bir kampanya yürütmek hedefimizdi. Kısıtlı imkanlarla bir kampanya yürütmeye çalıştık. Kampanya boyunca benimsediğimiz tavrın, aldığımız toplumsal tepkilere bakılırsa kendi ittifakımız adına önemli ve olumlu bir hava yarattığımızı düşünüyoruz. Başka Mavi Vatan tezimiz olmak üzere önemli dış politika hamlelerinin desteklenerek sürdürülmesi sağlanmalıdır. Türk dünyası ile entegrasyon çalışmalarına hız verilmelidir. Ekonomimizdeki faiz odaklı yürütülen politikalar yeniden gözden geçirilmelidir.

Millet İttifakı parlamento çoğunluğunu sağlayamadı

Yukarıda sayılan tüm hususların hayata geçirilmesi ülkemizdeki istikrarla doğrudan bağlantılıdır. Yeni geçilen Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde istikrarın temelinde parlamento ve cumhurbaşkanının aynı ittifakta olması önem arz etmektedir. Millet ittifakı yeterli başarıyı gösterememiş parlamento çoğunluğunu sağlayamamış istikrar faktörünü ıskalamıştır.

Kimseden bir görev talep etmedik. Atatürkçü ve milliyetçi ilkelerin ve inanç siyasette rehberimiz olmuştur. Türk milletinin bekası ve bölünmez bütünlüğü siyasetimizin temelini teşkil etmiştir. Sürdürdüğümüz müzakereler aşağıdaki ilkeler çerçevesinde neticelenmiştir. PKK, FETÖ gibi karşı kesintisiz istikrarlı kararlı mücadele devam ettirilecektir. Sığınmacılar ve kaçaklar meselesinde bir takvim mevcuttur. Ülkemizdeki sığınmacıların takvim çerçevesinde ülkelerine güven içerisinde geri gönderilmesi için tüm şartlar zorlanacaktır. Sınırlarımızdan kaçak geçişlerin önlenmesi için tedbirler üst seviyeye çıkarılacaktır

 

Yorumlar