Anasayfa /  Foto Galeri

'Şifalı Su' deniyor ama gerçek çok korkunç! 'Ölüme kadar götürebilir'

Muş'ta şifalı olduğu iddia edilen ve böbrek taşını erittiği ileri sürülen suyun mikrop saçtığı tespit edilmişti. Buna rağmen Türkiye'nin dört bir yanından bölgeye gelenler içmeye devam ediyor.

'Şifalı Su' deniyor ama gerçek çok korkunç! 'Ölüme kadar götürebilir' - Sayfa 1

Muş'a 40 kilometre uzaklıktaki Gümüşali köyü kırsalında çıkan ve böbrek taşını erittiği iddia edilen su ile ilgili geçen yıl analizler yapıldı.

'Şifalı Su' deniyor ama gerçek çok korkunç! 'Ölüme kadar götürebilir' - Sayfa 2

Sağlık Müdürlüğünce yapılan analizde suyun mikrop saçtığı tespit edildi. Uzmanların uyarılarına rağmen Türkiye'nin dört bir yanından Gümüşali köyüne gelenler, sudan içmeye ve bidonlarla evlerine taşımayı sürdürüyor.

'Şifalı Su' deniyor ama gerçek çok korkunç! 'Ölüme kadar götürebilir' - Sayfa 3

'ŞİFASINI GÖREN DE VAR'

Suyu içen arkadaşının böbreğindeki 7 milimlik taşı düşürdüğünü iddia eden Bitlisli Nedim Kaplan, "Bu çevredeki insanlar, suyun şifalı olduğuna inanıyor. Yararını görenler de var. Öbür taraftan da uzmanlar, bu suyun insan sağlığına zararı olduğunu söylüyor ama şifasını gören de var" dedi.

'Şifalı Su' deniyor ama gerçek çok korkunç! 'Ölüme kadar götürebilir' - Sayfa 4

"BENİM BÖBREK TAŞLARIM NİYE DÜŞÜYOR"

İstanbul'dan su için Muş'a geldiğini söyleyen Sıracettin Baybura, "Bu su böbrek taşı için, her hastalık için iyidir. Allah için bu su şifadır ve bizlerde içiyoruz. Sağlığa zararlı olsa benim böbrek taşlarım niye düşüyor. Bu suyu içiyorum. Traktörle çalışıyorum, inan ki bu suyu içtiğimizden böbrek taşı gidiyor, bitiyor. Taş, maş diye bir şey şu an bizde yok. İstanbul'dan gelmişim, bu hastalığı atlatıp gidiyorum" diye konuştu.