SGK-SSK Hizmet Dökümü Belgesi Nasıl Alınır?

Ülkemizde milyonlarca SGK'ya (Sosyal Güvenlik Kurumu) bağlı bulunan 4A, 4B ve 4C statüsündeki vatandaşların devamlı surette araştırma gerçekleştirdiği hususlardan bir tanesi de prim sorgulama ve hizmet dökümü alma işlemleridir. 

SGK-SSK Hizmet Dökümü Belgesi Nasıl Alınır?

SGK bünyesinde çalışanlar e-Devlet sistemi aracılığıyla kolay, hızlı ve güvenli biçimde prim sorgulama işlemlerini tamamlayabildiği gibi hizmet dökümünü de öğrenebilmektedir. 

Sigortalı şahısa ait gerek primin yattığı günlerin gerekse prim sayısına rahatlıkla ulaşılabilme avantajının mevcut bulunduğu SGK hizmet dökümü nasıl alınır

SGK Hizmet Dökümü belgesini alabilmek için öncelikle e-Devlet kapısına giriş işleminde bulunmalısınız. Bu uygulamaya giriş yapabilmek için ise; TC kimlik kartı, e-Devlet şifresi, e-imza, internet bankacılığı ve mobil imza gibi pek çok alternatif bulunmaktadır. Vatandaşların ağırlıklı olarak seçtikleri giriş yöntemi hiç şüphesiz e-Devlet şifresi olmaktadır.

Şifrenin kullanılabilmek üzere aktif hale getirilebilmesi için size en yakın PTT şubesinden bir e-Devlet şifresi temin edebilirsiniz. Sonrasında ise geriye sadece T.C Kimlik Numaranız ve edindiğiniz şifrenizle e-Devlet sistemine giriş yapmak kalmaktadır. 

Sistemi giriş yapılmasının akabinde karşınıza çıkan arama butonuna "Sosyal Güvenlik Kurumu" yazarak kurum seçebilirler.

Sosyal Güvenlik Kurumu sekmesine tıklandığında ise 4A, 4B ve 4C olmak üzere üç çeşit hizmet dökümü belgesi sizi karşılamaktadır. Bu sayede ilgili bağlantı aracılığıyla rahatlıkla SGK hizmet dökümü belgesi öğrenilebilir. 

Şayet hizmet dökümü belgesi resmi makamlara arz edilecekse, sayfanın üst bölümünde mevcut olan "barkodlu belge oluştur" seçeneği tercih edilmelidir. Aksi taktirde belge geçerli sayılmayacak ve ilgili kurum tarafından reddedilmesine neden olacaktır.

SGK HİZMET DÖKÜMÜ BELGESİNDE HANGİ BİLGİLER BULUNMAKTADIR?

İlk defa girilen işe ait sigorta giriş ve çıkış tarihleri

Primin hangi aylarda yattığı

Sigortalının çalıştığı şirkete ait bilgiler

SGK hizmet dökümü belgesinde bulunan bilgiler

Sigortalı olarak çalışılan dönemdeki belli başlı hizmetler

Sigortalıya ait temel bilgiler

Sigortanın hangi aylarda ödenip ödenmediği.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 20:38

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER