Anasayfa /  Ekonomi

Selçuk Geçer'den 'dolarınızı satmayın' uyarısı! 25 lirayı görecek!

Faiz kararı öncesi Selçuk Geçer'den 'kasırga' uyarısı geldi. Geçer tarih verdi. 'Dolarınızı satmayın' uyarısından bulundu. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol Editör Mehmet Durna 22 Eylül 2022 13:20

AKP'nin ekonomi politikasını en sert şekilde eleştiren ekonomistlerin başında gelen ünlü ekonomist Selçuk Geçer 2022 yıl sonu dolar kuru beklentisini "Bu kaçınılmaz son olacaktır. Bekleyip göreceğiz" diyerek açıkladı.

Dövizdeki durum, ulusal ve uluslararası ekonomi hakkında, ekonomist Selçuk Geçer’den bir değerlendirme geldi.

Selçuk Geçer, şunları söyledi: Dünyanın her yerinde ülkeler beklentilerin üzerinde faiz artırımı yapıyorlar. Ancak biz faiz indirip seçim ekonomisine geçiyoruz. Faiz indirip enflasyonu düşüremezsiniz. Enflasyonu düşüremezseniz dolar kurunu kontrol edemezsiniz. ekim, kasım, aralık aylarına dikkat edin. Türkiye ekonomisi büyük bir bataklığa sürükleniyor. Fakirler daha da fakirleşiyor. 3-5 zengin daha da zenginleşiyor. Orta sınıf kalmadı.

Türkiye’de ekonomi yönetiminin uygulamalarına baktığımızda günün idare edildiğini görebiliyoruz. Bir KKM çıkardılar bugüne kadar bütçeye 75 milyar lira yük bindirdiler. Yanlış politikalar uygulanmamış olsaydı KKM’ye ihtiyacınız olmazdı ve 150 milyar lira da devletin kasasında dururdu. Sonra dolar kuru neden yükselecek diyorlar.

Neden yükselmesin? Kısa vadeli borçların ödenme zamanı geliyor. Dolara olan talep artacak. Turizm gelirleri ile idare ettin bugüne kadar. Bundan sonra ne yapacaksın? Dolar kuru sert hareket edeceğini herkes görecek. Selçuk Geçer son olarak, dolar/ TL kurunun resmi olarak bir anlamı olmadığını ifade ederek dolar kuru için çok konuşulacak bir tahminde bulundu.

'Çarşıya pazara çıkınca bunu görüyorsunuz. Fiyatlamada dolar kuru en iyimser ihtimalle 10 TL yukarından hesaplanıyor. Bu oluşan fiyat farkı tabela fiyatını yanına çekmeyecek mi? Biraz gardınız düşsün dolar kuru kırılır' diyen Geçer 2022 yıl sonu için dolar kuru beklentisini de açıkladı.

'Bu kaçınılmaz son olacaktır. Bekleyip göreceğiz' diyen Selçuk Geçer 2022 yıl sonu dolar kuru tahminini 'Yıl sonunda da dolar kurunu 28 TL’de görürsünüz' diyerek açıkladı.

Yorumlar