Anasayfa /  Güncel

Saygı Öztürk: Diyanet öyle bir emir...

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, Diyanet personeline Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen'in kitabının alınmasının zorunlu tutulduğunu yazdı.

Abone ol
Abone ol 14 Aralık 2021 11:35

Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet personeline zorla kitap alması için baskı yaptığı iddia ediliyor.

Öztürk, “Diyanet İşleri Başkanlığı öyle bir emir verdi ki!” başlıklı bugünkü yazısında, şaşırtan bir iddiayı gündeme getirdi.

Öztürk’ün aktardığına göre Diyanet tarafından yapılan sınav ve mülakatlarda zorunlu kılınan kitapların içeriğiyle ilgili sorular soruluyor.

"Müftülükler de din görevlilerine kitap almaları için baskı uyguluyor"

“Bütün camilere aldırılması, tüm din görevlilerinin okuması adeta zorunlu hale getirilen kitaplardan söz edeceğim” diyen Öztürk, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, din görevlilerinin yeterliliklerine ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla hazırladığı ‘Eylem planı' çerçevesinde “Kitap Oku-Yorum” başlıklı proje kapsamında başta Ali Erbaş’ın kitaplarının görevlilere zorla okutulduğunu kaydetti. Öztürk, diğer kitaplara ilişkin olarak da şunları kaydetti:

"Almayanlar hakkında idari soruşturma açılacağı iddiası

“Diyanet ısrarla alınmasını istiyor, Müftülükler de din görevlilerine kitap almaları için baskı uyguluyor. Peki bu kitapların yazarı kim? Çok tanıdık isimler var. Listede başta Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İbrahim Kalın, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen'in kitapları da yer alıyor.

Bakın şu işe en pahalı kitap Başkan Ali Erbaş'ın, üçüncüsü ise İbrahim Kalın'ın “İslam ve Batı” kitabı. Din görevlilerine, başkanın yazdığı kitapla birlikte İbrahim Kalın'ın, Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen'in kitaplarının aldırılması, almayanlar hakkında idari soruşturma açılacağının duyurulması hiç de yakışmadı. Bunu İbrahim Kalın'a sormak istedim. Ancak ulaşamadım.”

 

Yorumlar