Anasayfa /  Politika

Saadet Partisi'nden milletvekillikleri düşürülen isimler için açıklama

Saadet Partisi'nden milletvekillikleri düşürülen isimler için açıklama geldi! Saadet Partisi, Enis Berberoğlu, Musa Farisoğlulları ve Leyla Güven'in milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Abone ol
Abone ol 05 Haziran 2020 23:04

Saadet Partisi, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğlulları ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin değerlendirmede bulundu. Açıklamada, "TBMM’ye farklı zamanlarda gelen ve uzun zamandır bekletilen bu tezkerelerin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı imzalı bir tezkere ile aciliyetle işleme konması ve tezkeresi farklı zamanlarda Meclis’e ulaşan üç milletvekili hakkında aynı anda işlem yapılması bu sürecin hukuki değil, siyasi olduğuna işaret etmektedir." denildi.  

Saadet Partisi, tarafından yapılan yazılı bir açıklamada şu ifadelere yer verildi:

* "4 Haziran 2020 tarihinde Meclis Genel Kurulu'nda okunan tezkere sonucu; CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları'nın milletvekillikleri, haklarında verilen yargı kararlarının Parlamento'da okunmasıyla, Anayasa’nın 84/2 maddesi gereğince düşürülmüştür.

*TBMM’ye farklı zamanlarda gelen ve uzun zamandır bekletilen bu tezkerelerin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı imzalı bir tezkere ile aciliyetle işleme konması ve tezkeresi farklı zamanlarda Meclis’e ulaşan üç milletvekili hakkında aynı anda işlem yapılması bu sürecin hukuki değil, siyasi olduğuna işaret etmektedir. 

*Ayrıca sırf gündemi değiştirmek ve yeni siyasi polemiklerle insanımızı meşgul etmek üzere atılan bu tehlikeli adımlar, başta can yakıcı problemlerle boğuşan ekonomimiz ve adalet kurumumuz olmak üzere ülkemize topyekün zarar vermektedir.

*Bu karar, getirilen problemli Başkanlık Sistemi ile işlevi ve önemi bakımından yara almış Gazi Meclis’e ve millet iradesine büyük bir darbe olmuştur. Yine Anayasa ve kanunları hiçe sayan bu süreç, siyasetin ve demokrasinin geleceği açısından endişe verici bir yolu açmıştır.
Bu süreci işletenler bilmelidirler ki; geçmişte de hukuku göz ardı ederek, tamamen siyasi saiklerle bu türde adımlar atanlar, ileride attıkları bu adımların yol açtığı zararlara düçar olmuşlardır."

Yorumlar