Anasayfa /  Dünya

Rusya - Ukrayna geriliminde tansiyon yükseliyor

Karadeniz'de, Rusya - Ukrayna arasındaki gerilimde her geçen gün gerilim biraz daha tırmanıyor. Ukrayna’nın Donbass bölgesinden Rusya’nın Voronezh bölgesine akın eden mülteciler nedeniyle Voronezh’de olağanüstü hal ilan edildi. Ukrayna'nın doğusunda ateşkes ihlalleri konusunda taraflar birbirini suçlarken, Ukrayna lideri Zelenskiy 'derhal ateşkes' çağrısında bulundu.

Abone ol
Abone ol 20 Şubat 2022 18:21

Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerilim artmaya devam ederken Ukrayna lideri Vladimir Zelensky'den bir son dakika açıklaması geldi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna güçleri arasındaki çatışmaların son günlerde yoğunlaştığı ülkenin doğusunda derhal ateşkes çağrısında bulundu.

Zelensiy, Ukrayna'nın barış sürecinin canlandırılmasından yana olduğunu söyledi. Zelenskiy, Ukrayna, Rusya ve AGİT'ten oluşan Üçlü Temas Grubu'nun toplantısını desteklediğini de belirtti.

OHAL İLAN EDİLDİ

Yaşanan çatışmalar sebebiyle Donbass bölgesinden güvenli bölgelere iltica eden mülteciler, trenlerle ve toplu taşıma araçlarıyla Rusya’nın Voronezh bölgesine getirildi.

Mülteci sayısının çokluğu sebebiyle Voronezh Valisi Aleksandr Gusev tarafından alınan kararla olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

Bu kararın valilik tarafından mültecilerin istek ve taleplerini bölge yönetiminin hızlıca ve pratik olarak yerine getirebilmesi için alındığı ifade edildi.

KREMLİN: RUSYA 'SAVAŞ' SÖZCÜĞÜNÜ KULLANMAK İSTEYECEK SON ÜLKE

Kremlin'den bugün yapılan açıklamadaysa, Batı'dan 'tekrar tekrar işgal tarihlerine dair gelen açıklamalara' tepki gösterildi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Putin'in işgal tarihlerine dair Batı açıklamalarını dikkate almadığını, bu tavrın provokatif olduğunu ve ters etki yaratabileceğini söyledi.

Peskov, Moskova'nın Batılı ortaklarını mantıklı davranmaya davet ettiğini belirterek, "Rusya 'savaş' sözcüğünü kullanmak isteyen son ülke" dedi.

Kremlin Sözcüsü, Donbass'ta tırmanan gerilime de dikkat çekerek, "Temas hattındaki gerilim had safhaya çıktı. Herhangi bir küçük provokasyon onarılamaz sonuçlara yol açabilir" uyarısında bulundu.

Mülteci göçünün önümüzdeki günlerde de devam edeceği belirtiliyor.

RUSYA-BELARUS TATBİKATI UZATILDI

Donbass'ta gerilim tırmanırken, Rusya ile Belarus'un Ukrayna'nın kuzey sınırında yaptıkları tatbikatların uzatıldığı açıklandı. Belarus Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'sınırların yakınlarındaki askeri faaliyetler ve Donbass'taki tırmanma nedeniyle', normalde bugün son bulması planlanan ortak tatbikatların uzatıldığı açıklandı.

Etiketler rusya ukrayna gerilim
Yorumlar