Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Ruşen Çakır Amerikan vakfının fonladığı gazeteci olarak #FondaşMedya etiketi ile gündem oldu!

Ruşen Çakır Amerikan vakf'nı nfonladığı gazeteci olarak #FondaşMedya etiketi ile gündem oldu! Türkiye’de bazı kuruluşların ABD merkezli vakıf olan Chrest Foundation’dan yüz binlerce dolarlık hibe aldığı ortaya çıktı. Sosyal medyada büyük yankı yaratan olay #FondaşMedya etiketi ile trend olduİ

Abone ol
Abone ol 22 Temmuz 2021 11:04

Ruşen Çakır Amerikan vakfının fonladığı gazeteci olarak #FondaşMedya etiketi ile gündem oldu!

Türkiye’de bazı kuruluşların ABD merkezli vakıf olan Chrest Foundation’dan yüz binlerce dolarlık hibe aldığı ortaya çıktı. Sosyal medyada büyük yankı yaratan olay #FondaşMedya etiketi ile trend olduİ

Türkiye’de bazı kuruluşların ABD merkezli vakıf olan Chrest Foundation’dan yüz binlerce dolarlık hibe aldığı ortaya çıktı. 

Vakfın kendi internet sitesinden açıkladığı listede Türkiye’den birçok kuruluş var. On binlerce dolarlık destek alan kurumlar arasında Anadolu Kültür Derneği, Hrant Dink Vakfı, Filmmor Kadın Kooperatifi, 140Journos, Mezopotamya Vakfı, IKSV, Serbestiyet, Hafıza Merkezi, Sivil Sayfalar, Sabancı Üniversitesi, Bağımsız Gazetecilik Platformu P24, Mekanda Adalet Derneği, Mor Çatı Kadın Derneği, Ekonomi ve Dış Politikalar Merkezi (EDAM) ile TESEV, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV), Yurttaşlık Derneği ve Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (DİSA) bulunuyor.

En çok hibe alan başında gazeteci Ruşen Çakır’ın kurduğu Medyascope adlı haber sitesi olurken, vakfın Taraf’tan ayrılan gazetecilerin kurduğu Serbestiyet’e de destek olduğu görülüyor.

Bu kuruluşlardan alınan “destek” miktarları şöyle:

Medyascope: $476,720

Serbestiyet: $ 49,995

140Journos: $60,000

P24: $124,015

Medyascope’un 2016’dan 2020 yılına kadar aldığı toplam destek 476 bin 720 dolar.

İşte  #FondasMedya etiketi ile en çok paylaşılan paylaşım

FONLARA MÜDAHALE SİNYALİ

Tartışmaya Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da katıldı. Altun yabancı ülkelerden fon sağlandığına dair haberlere ilişkin, "Yeni kisveler altında beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz" ifadesini kullandı. Altun "Yabancı devletlerin veya kuruluşların fonlarıyla ülkemizde faaliyet gösteren medya kuruluşlarına yönelik bir düzenleme ihtiyacı olduğu açıktır" diye de ekledi.

KAFTANCIOĞLU'NDAN TEPKİ

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı ve 10 Aralık Hareketine (*) yakınlığı bilinen Canan Kaftancıoğlu ise "Gazeteci Ruşen Çakır'ın kurucusu olduğu Medyascopetv başarılı işler yapan, bağımsız gazeteciliğin yaşaması için uğraşan, gazeteci yetiştiren bir medya kuruluşu. İftira sataşma ya da şeffaf süreçlerin kriminalize edilmeye çalışılması da doğru işler yapıldığının göstergesi aslında" tepkisini gösterdi. 

KİMLER KARŞI ÇIKTI

2 yıldır kapalı olmasına rağmen hiçbir zaman dayanışma göstermeyen bazı gazetecilerin tepkilerine dün yer verdik bugün ise destek verenleri: 

Gazeteci Fatih Portakal: Düşününce, yabancı bir vakıf veya vakıfların gazetecileri fonladığı iddiası mesleğe uygun bir eylem değil. Varlığını sürdürdürebilmek için reklam alırsın ama fonlanmak etik degil. Acaba kim, kimi buluyor? Onlar mı gazetecileri, gazeteciler mi onları?

Yazar Fatih Yaşlı: Günün sonunda, ortalama memleket solcusu kendini Ruşen Çakır savunurken ve bu yaptığını meşrulaştırmak için kırk takla atarken buluyor, müthiş sahiden.

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi: Çok Enteresan.. Kimleri Kimler Fonluyormuş!!! Türkiye dikkat!!

Gazeteci Hakan Gülseven: Fon almayı meşrulaştırmaya çalışanlar gözüme solucan gibi görünüyor.

Gazeteci Hüseyin Şimşek: Geçen sene asgari ücretin altında olan 2 bin TL’ye meclis muhabirliği teklif ettiği arkadaşımız bunu kabul etmeyince kendisini aşağılamaya çalışmıştı Ruşen Çakır…

Gazeteci Gökhan Özbek: Fon tartışmalarında bağımsız bir gazeteci olarak fikrimi ifade edeyim; İlkesel olarak hiç bir yabancı fon, yerli fon, holding ve kuruluştan destek almayı kendi adıma doğru bulmadım. Yayını ve yayıncıyı fonlayabilecek yegane güç okurdur, izleyicidir.

10 ARALIK HAREKETİ

(*) 10 Aralık hareketi: "Solda Yenilenme" iddiasıyla CHP'de bölünmeye yol açabilecek bir hareket olarak 10 Aralık 2005'te doğdu. "CHP'ye AKP ayarı" olarak değerlendirilen harekete Türk karşıtlığı yaptığı ve federatif yapı istediği eleştirileri gelmişti. 

Yorumlar