Anasayfa /  Kültür sanat

Rus edebiyatı üzerine yazılmış en komik kitap Ecinniler, Can Yayınları etiketiyle yeniden raflarda!

Elif Batuman, Amerika’da “2010’un En İyi Kitapları” listelerinde yer alan ilk kitabı Ecinniler’de, özyaşamöyküsü, gezi günlüğü, deneme, eleştiri ve inceleme biçimlerini incelikle iç içe geçirerek Puşkin’den Platonov’a kadar en sevdiği Rus yazarların izini sürüyor. Büyük edebiyatçıların eserlerinden yaptığı okumaları, onların hayatlarının hüzünlü ve komik hikâyeleriyle ustaca birleştiren yazar, hayata dair mühim soruların yanıtlarını arıyor.

Abone ol
Abone ol 16 Nisan 2024 23:33

Rus edebiyatı üzerine yazılmış en komik kitap Ecinniler, Can Yayınları etiketiyle yeniden raflarda!

Elif Batuman, Amerika’da “2010’un En İyi Kitapları” listelerinde yer alan ilk kitabı Ecinniler’de, özyaşamöyküsü, gezi günlüğü, deneme, eleştiri ve inceleme biçimlerini incelikle iç içe geçirerek Puşkin’den Platonov’a kadar en sevdiği Rus yazarların izini sürüyor. Büyük edebiyatçıların eserlerinden yaptığı okumaları, onların hayatlarının hüzünlü ve komik hikâyeleriyle ustaca birleştiren yazar, hayata dair mühim soruların yanıtlarını arıyor.

Elif Batuman, Amerika’da “2010’un En İyi Kitapları” listelerinde yer alan ilk kitabı Ecinniler’de, özyaşamöyküsü, gezi günlüğü, deneme, eleştiri ve inceleme biçimlerini incelikle iç içe geçirerek sadece entelektüel birikimini değil, aynı zamanda “Rus edebiyatı ve okurlarıyla maceralar”ını aktarıyor. Yeri geliyor Tolstoy’un atalarının malikânesindeki olası bir cinayeti araştırmasını izliyoruz, yeri geliyor Stanford, İsviçre ve St. Petersburg’a doğru yol alıyor, Puşkin’in Kafkasya’daki gezintilerinin izini sürüyor; eski Özbekçede neden ağlamak fiili için yüzlerce farklı kelime bulunduğunu öğreniyor ya da Neva Nehri’nin üzerine inşa edilen 18. yüzyıldan kalma bir buz sarayını görüyoruz.

Aşk ve roman, tarihte birey, yüksek lisans öğrencisinin varoluşsal krizleri: Hepsi Ecinniler: Rus Edebiyatı ve Okurlarıyla Maceralar’da yerini buluyor. Puşkin’den Platonov’a kadar en sevdiği yazarların izinden giden Batuman, büyük edebiyatçıların eserlerinden yaptığı okumaları onların hayatlarının hüzünlü ve komik hikâyeleriyle ustaca birleştirerek hayata dair mühim soruların yanıtlarını arıyor.

“Ecinniler, Rus edebiyatı ya da yüksek lisans üzerine yazılmış en komik kitap olabilir. Sayfaları bir bir okurken bazen öyle eğleniyorsunuz ki Batuman’ın doğal kalemi ve zekâsına imrenmeyi bile unutuyorsunuz. Kuşağının en iyi yazarlarından biri olduğunu belirtmeye gerek bile yok.”

Benjamin Kunkel

Kitap Adı: Ecinniler: Rus Edebiyatı ve Okurlarıyla Maceralar

Yazar: Elif Batuman

Çevirmen: Sabri Gürses

Yayınevi: Can Yayınları  

Dizi: Çağdaş 

Tür: Deneme 

Sayfa Sayısı: 304

Fiyatı: 240 TL  

ELİF BATUMAN

1977’de New York’ta doğdu, New Jersey’de büyüdü. Harvard Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra doktorasını Stanford Üniversitesi’nde karşılaştırmalı edebiyat alanında yaptı, aynı kurumda öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam etti. Yüksek lisans döneminde Semerkant’ta Özbek dili üzerine araştırma yapan Batuman, roman yazarlarının hem toplumsal araştırma yapmaları hem de kendi başlarına bir dünya inşa etmelerini konu alan “Değirmen ve Dev: Romanda Çift Girişli Defter Tutma” başlıklı tezini yazdı. 2007’de Rona Jaffe Foundation Yazar Ödülü’nü alan yazarın ilk kitabı Ecinniler 2011’de yayımlamıştır. Yazıları The New Yorker, Harper’s Magazine ve n+1’de çıkan yazar Twin Peaks, San Francisco’da yaşıyor. 

 

SABRİ GÜRSES,

1972’de İstanbul’da doğdu. 1989’da Nişantaşı Anadolu Lisesi’nden, 1999’da İstanbul Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını çeviribilim, doktorasını Rus dili bölümlerinde tamamladı. Edebiyat ve çeviri alanlarında çeşitli ödüllerin sahibidir. 2005 yılında Çeviribilim dergisini, 2013 yılında Çeviribilim Yayınlarını kurdu. İngilizceden Joseph Campbell, Jonathan Lethem, John Smolens, Shusha Guppy, Don DeLillo, William Guthrie, Kim Stanley Robinson, Fredric Jameson, Slavoj Žižek, Karel Čapek, David Foster Wallace; Rusçadan Fyodor Dostoyevski, Lev Tolstoy, İvan Turgenyev, Aleksandr Puşkin, Mihail Lermontov, İvan Gonçarov, Mihail Bahtin, Yuri Lotman, Sultan Galiyev, Andrey Belıy, Yuri Oleşa, Mihail Bulgakov, Solomon Volkov, İlya Boyaşov, Saşa Sokolov, Svetlana Aleksiyeviç, Andrey Bitov, Vasili Grossman, Boris Pasternak, Gaito Gazdanov, Alisa Ganieva, Gleb Şulpyakov, Alla Gorbunova, Andrey Astvatsaturov, Vladimir Nabokov, Andrey Platonov çevirileri bulunmaktadır. Gereksinimler, Elde Edemeyişler ve İlerlemeler (şiir, 1990); Unutulmuş Ay Altında (1992); Boşvermişler: Bir Bilimkurgu Üçlemesi (1995); Sevişme (1996); Maceraperest Turan Sözlüğü (2013); Türk Mitolojisi (2018) adlı kitapları yayımlanmıştır.

Yorumlar