Anasayfa /  Foto Galeri

RTÜK, FOX TV'nin yeni dizisi Kimsesizler ile ilgili inceleme başlattı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), FOX TV'de Ekim ayında yayınlanmaya başlayacak olan Kimsesizler dizisi ile ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nin bildirimleri ve gelen şikayetler üzerine inceleme başlatıldığını açıkladı. Kimsesizler dizisinin fragmanında, Erdal Beşikçioğlu'nun canlandırdığı "Mahir Boztepe" karakterinin dizideki çocuklara sert ifadeler kullanması izleyicilerin tepkisini çekmişti.

RTÜK, FOX TV'nin yeni dizisi Kimsesizler ile ilgili inceleme başlattı - Sayfa 1

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Fox TV'de yayınlanan 'Kimsesizler' dizisi ile ilgili gelen şikayetler üzerine inceleme başlatıldığını bildirdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da yaptığı açıklamada "Devletimiz ihtiyaç duyan tüm vatandaşlarımıza imkanlarını ve sosyal hizmet modellerini seferber etmektedir. Dizinin tanıtımlarında çocuk koruma sistemimiz hakkında yeterli ölçüde bilgi sahibi olunmadığı görülmektedir. " dedi.

RTÜK, FOX TV'nin yeni dizisi Kimsesizler ile ilgili inceleme başlattı - Sayfa 2

RADYO ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bir kanalda yayınlanan 'Kimsesizler' dizisi ile ilgili gelen şikayetler üzerine inceleme başlatıldığını bildirdi. RTÜK'ten yapılan açıklamada, "Kimsesizler dizisiyle alakalı gerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bildirimleri gerekse STK ve vatandaşlarımızdan gelen yoğun şikayetler sonucunda söz konusu dizi film için RTÜK Başkanlığı tarafından inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

RTÜK, FOX TV'nin yeni dizisi Kimsesizler ile ilgili inceleme başlattı - Sayfa 3

Bakanlıktan açıklama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 'Kimsesizler' dizisi ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti'nde kimsenin kimsesiz olmadığı belirtilerek, "Devletimiz ihtiyaç duyan tüm vatandaşlarımıza imkanlarını ve sosyal hizmet modellerini seferber etmektedir.

RTÜK, FOX TV'nin yeni dizisi Kimsesizler ile ilgili inceleme başlattı - Sayfa 4

Dizinin tanıtımlarında çocuk koruma sistemimiz hakkında yeterli ölçüde bilgi sahibi olunmadığı görülmektedir. Fragmanda çocuklara yönelik söylenen sert ve hoyrat ifadeler kamuoyu vicdanını yaralamıştır. Çocuk alanında çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşları da dizinin içeriğine dair şikayetlerini çeşitli mecralar aracılığı ile Bakanlığımıza ulaştırmışlardır" denildi.