Anasayfa /  Güncel

Ramazan kolisi yardımı nasıl alınır? Ramazan kolisi yardım başvurusu!

11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayı başladı. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yardım kolileri de ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmeye başlandı. Ramazan ayı boyunca belediyeler, vakıflar ve dernekler Ramazan kolisi yardımında bulunuyor. Peki Ramazan kolisi yardımı almak için ne yapmak gerekir? İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 05 Nisan 2023 14:30

11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayı başladı. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yardım kolileri de ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmeye başlandı. Ramazan ayı boyunca belediyeler, vakıflar ve dernekler Ramazan kolisi yardımında bulunuyor. Peki Ramazan kolisi yardımı almak için ne yapmak gerekir? İşte detaylar...

RAMAZAN KOLİSİ YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Belediyeler, STK’lar, kaymakamlık ve valilikler gibi birçok farklı kurumun yanı sıra bireysel yardımlarda özellikle Ramazan ayında bir hayli artış yaşanıyor. 23 Mart’ta başlayan Ramazan için yardımlar da verilmeye başladı.

Çok sayıda vakıf, dernek ve belediyeler Ramazan kolisi yardımı yapmaktadır. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV), Kızılay, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Ramazan kumpanyası yardımı yapan kuruluşlardan birkaçıdır.

Ramazan Kolisi, genellikle yardım kuruluşları, dernekler, vakıflar, belediyeler ve hükümetler tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak amacıyla hazırlanır. Bu sebeple, Ramazan Kolisi başvurusu yapmak için öncelikle bu kuruluşların internet sitelerini veya yerel merkezlerini ziyaret edebilirsiniz.

Belediye, vakıf, dernek veya diğer kurumların erzak yardımından faydalanmak isteyenlerin e – Devlet üzerinden de taleplerini iletmeleri sağlanıyor. Bu durumda e – Devlet’e giriş yaparak "Sosyal Yardım Başvuruları" ekranından vatandaşların T.C. kimlik numarası ve diğer bilgileri ile başvuru işlemlerini tamamlaması mümkündür. 

RAMAZAN KOLİSİ YARDIMI NE ZAMAN ALINIR?

Ramazan kolisi yardımları almak için ihtiyaç sahibi kişilerin taleplerini yardım dağıtan kurumlara ileterek Ramazan ayı için erzak yardımlarından faydalanabilirsiniz. Ramazan ayı boyunca bu yardımlar ise devam etmektedir.

E DEVLET RAMAZAN KOLİSİ YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ramazan kolisi yardımı başvurusunda bulunmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Belediyelerin, vakıfların ve derneklerin web siteleri üzerinden erzak kolisi başvuru formu doldurulmalıdır.

E-Devlet kapısı üzerinden erzak kolisi başvurusu yapmak için, kişilerin e-Devlet sistemine giriş yaparak, "Sosyal Yardım Başvuruları" seçeneğine tıklaması gerekmektedir.

Başvuru formunda, ad, soyad, TC kimlik numarası, adres ve iletişim bilgileri gibi kişisel bilgilerin yanı sıra, aile bireyleri ve gelir durumu ile ilgili bilgiler de istenmektedir.

Başvuru formu doldurulduktan sonra, ilgili kurumlar tarafından başvurular incelenir ve uygun görülen kişilere erzak kolisi dağıtımı yapılır.

Ramazan kolisi, ihtiyaç sahibi ailelere yardım için dağıtılmaktadır. Kimlere yardım yapılacağı konusunda her kurumun kendine özgü kriterleri vardır. Bu kriterlere göre belirlenen ailelere yardım verilir. Bu sebeple, başvuru yapacak kişilerin başvuru yapacakları kurumların kriterlerini öğrenmeleri gerekmektedir.

Ramazan kolisi yardımı başvuruları, genel olarak Ramazan ayından önce başlar ve Ramazan ayı boyunca sürer. Başvuruların sonuçları kurumların kendi açıklamalarıyla bildirilir. Başvurunuz onaylandığında, yardım paketinizi belirtilen adresten teslim alabilirsiniz.

Bağlı olduğunuz Belediyenizin E-Devlet başvuruları açık değil ise bu alanda başvuruda bulunamazsınız. Sorgulama yapılan her kişi için sistem tarafından log kaydı tutulmaktadır.

Ramazan Kolisi başvurusu yaparken, genellikle aşağıdaki bilgileri sağlamanız gerekebilir:

Ad, soyad ve iletişim bilgileri

Aile fertlerinin sayısı ve yaşları

Gelir durumu

Neden yardıma ihtiyaç duyulduğuna dair açıklama

Kimlik belgesi veya diğer kimlik bilgileri

Başvuru süreci, farklı kuruluşlar arasında değişiklik gösterir. Bazı kuruluşlar, başvuru sürecini internet aracılığıyla online form doldurma şeklinde yaparken, bazıları telefonla veya yerel merkezleri ziyaret ederek başvuruları kabul eder.

Ramazan Kolisi başvurusu yaparken, paylaştığınız bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olun. Bu, yardım kuruluşlarının sizinle iletişim kurarak ve ihtiyacınız olan yardımı size ulaştırarak daha hızlı hareket etmelerine yardım edecektir.

RAMAZAN KOLİSİ ERZAK YARDIMI KİMLERE YAPILIR?

Ramazan kolisi yardımları ihtiyaç sahibi ailelere verilir. Yetimler, fakirler, yaşlılar, engelliler, öğrenciler ve öteki ihtiyaç sahibi olan herkese Ramazan kolisi yardımı yapılabiliyor. Söz konusu yardımlar yalnızca Müslüman ya da oruç tutacak kişilere değil, her kesimden ihtiyaç sahibine yapılabilmektedir.

RAMAZAN KOLİSİ YARDIMI NEREDEN ALINIR?

İhtiyaç sahibi vatandaşların Ramazan kolisi yardımlarından faydalanmak için belediyelere başvurularını yapmaları veya derneklere taleplerini iletmeleri gerekmektedir. Hali hazırda muhtarlıklar ve yardım kuruluşlarınca da bu ihtiyaç sahipleri başvuru yapmadan da çoğu zaman tespit edilebilmektedir.

RAMAZAN’DA ERZAK YARDIMI YAPAN KURULUŞLAR

Ramazan kolisi dağıtan yerlerden bazıları şöyle:

Kızılay

İHH İnsanı Yardım Vakfı

Kızılay

İl ve İlçe Belediyeleri

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV)

Ahpab Derneği

Deniz Feneri

Diyanet Vakfı

RAMAZAN KOLİSİNDE NELER VAR?

Ramazan kolisi yardımları ile ihtiyaç sahibi kişilerin özellikle temel gıda ürünlerine olan ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor. Bu durumda Ramazan kolisi içinde öncelik sıvıyağ, bakliyat ürünleri, kahvaltılıklar gibi ürünlere veriliyor. Ayrıca ürünlere ek olarak hijyen malzemeleri ve diğer temel ihtiyaç ürünlerininde eklenmesi mümkündür. 

Ramazan kolisinde genellikle temel gıda ürünleri yer alır. Çoğunlukla şu malzemeler bulunmaktadır:

Bulgur

Makarna

Kuru fasulye

Mercimek

Şehriye

Nohut

Zeytin

Peynir

Reçel

Salça

Şeker

Un

Tuz

Yağ

Çay

Meşrubat

Hazır Çorba

Yorumlar