Tasarruf Etme Zamanı Lüks Makam Araçları Bundan Sonra Artık Yok

Tasarruf tedbirleri artık hayata geçti AK Partili belediye başkanları lüks makam araçlarını iade etmeye başladı.

Tasarruf Etme Zamanı Lüks Makam Araçları Bundan Sonra Artık Yok

Başkan Erdoğan, yerel seçimlerle ilgili kurmaylarıyla yapmış olduğu toplantılarda devamlı olarak, belediye başkanları ‘Lüks ve şatafattan' uzak durmaları uyarısında bulundu. 

Tasarruf tedbirleri kapsamında lüks makam araçlarına sınırlama getirilmesini gündemine alan hükûmet, kamudaki ve yerel yönetimlerdeki bu araçların envanterini çıkarmaya başlamıştı. 

Kamu kurumları, KİT ve belediyelerde kullanılan araç sayısı 150 bin oldu önümüzdeki günlerde özellikle lüks ithal araçların kullanımına sınırlama getirileceği söyleniyor. 

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de yerel seçimler öncesinde, belediye başkanlarına yönelik etik kuralların belirleneceğini ve bunların arasında lüks marka makam aracı kullanmalarına yönelik yasağın da olacağını açıklamıştı. Parti yönetimin yapmış olduğu bu uyarılardan sonra, AK Partili belediye başkanları yerel seçimleri beklemeden makam araçlarını iade etmeye başladı.

TAŞRAYA DA YAYILIYOR

Erzurum'un Yakutiye ilçesi Belediye Başkanı Ali Korkut makam aracıyla belediye bünyesindeki 3 kiralık aracı iade etti. Kocaeli Darıca ilçesi Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, başkan yardımcıları ve bürokratlara verilen araçlarını havuza iade etti. 

Elâzığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz da bir zaman evvel kiralık olan makam aracını ilgili firmaya iade etmişti. Gaziantep Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, tasarruf etmek maksadıyla belediye bünyesindeki araçları kiralama şirketine iade etti.

Hem havadar hem tutumlu

AK Partili İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Nevzat Doğan, önceki gün lüks makam aracını iade ederek, Türkiye'de üretilen aracı kullanmaya başladı. 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da 10 ay evvel göreve geldiğinde belediyede görevli daire müdürlerinin kullandığı makam araçlarını toplamış, 12 milyon liralık bir tasarrufa gitmişti. 

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve İstanbul Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ise makam aracı yerine bisikleti tercih yapan isimler oldu.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 16:34

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER