Anasayfa /  Ekonomi

Piyasalar kritik seviyede! İbre yeniden yukarı döndü!

Türk Lirası karşısıdna rekor üstüne rekor kıran piyasalar, kur korumalu TL mevduatı hesabı hamlesiyle geri çekilmişti. Piyasalar kritik seviyede yatay çizgideki seyrine devam ediyor.

Abone ol
Abone ol 28 Aralık 2021 11:31

Döviz kuru korumalı TL mevduat hesabı dopingiyle hızla geri çekilen piyasalar kritik seviyede yatay seyirde.  Dolar endeksi 96, Türkiye'nin 5 yıllık CDS primi 554 puan seviyesinde bulunuyor.

Öte yandan TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nun geçtiğimiz hafta yaptığı "Kur çok hızlı inerse TCMB döviz alımına başlayabilir" açıklaması da piyasalardaki etkisini gösteriyor.

TL'DE KAYIP YÜZDE 36

TL, Erdoğan'ın geçen hafta Pazartesi günü kabine toplantısı sonrası açıkladığı desteklerde bir günde yüzde 50, bir haftadan kısa süerde yüzde 80'e ulaşan değer kazancı yaşadı. TL'de dolar karşısında tarihte eşi nadir görülen bu denli sert değer kazancına rağmen yılbaşından beri kayıp yüzde 56'dan yüzde 36 civarına kadar gerilemiş durumda.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomist ve akademisyenlerle katıldığı toplantıda kur ve swap görüşmelerine ilişkin yaptığı açıklamada kurun çok hızlı aşağı inmesi durumunda TCMB’nin Döviz alımlarına başlayabileceğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonunda yaptığı konuşmalarda faizin düşürülmesi sayesinde enflasyonun düşeceği tezlerini tekrar ederken, kur korumalı vadeli mevduat hesabı sisteminin devreye girmesinden beri TL mevduatların 20 milyar liranın üzerinde arttığını ifade etti.

 Erdoğan'ın TL'deki değer kaybını durdurmak için açıkladığı mevduata döviz koruması ile birlikte kamu bankaları agresif bir şekilde döviz satmaya başlarken, aynı anda Merkez Bankası (TCMB) rezervleri de doğrudan müdahale olmamasına rağmen sert geriliyor.

İşte piyasalardaki son durum:

Dolar, Euro ve Sterlin

Dolar 11,92 TL'den, Euro 13,50 TL'den, Sterlin ise 16,08 TL'den işlem görüyor.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 11,3900 lira, avronun satış fiyatı ise 12,8940 lira olmuştu.

Altın ve gümüş

Onsu 1.815 dolardan fiyatlanan altında, gram altın 686/695, çeyrek altın 1.111/1.144, Cumhuriyet altını ise 4.568/4.661 TL alış/satış fiyatıyla işlem görüyor.

Gümüş ise 8,86 TL'den fiyatlanıyor.

Bitcoin ve Ethereum

Kripto para piyasalarında Bitcoin 49 bin 243 dolardan, Ethereum ise 3 bin 925 dolardan fiyatlanıyor.

''Yastık altı'' altın için altın Değerleme Sistemi geliyor

Yastık altı birikimin ekonomiye kazandırılmasına yönelik yeni teşviklerle ilgili çalışmayı Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıkladı.

Yeni yılın ilk haftasında tamamlanması beklenen 'yastık altı' altınlarla ilgili yeni düzenlemeyle vatandaşlara altınlarını banka hesaplarına aktarma, dilediğinde fiziki altın ya da nakit olarak çekme fırsatı sunulacak. İsteyen altınlarını o günkü değer üzerinden Türk Lirası'na çevirebilecek.

 

Etiketler Dolar euro Döviz kur
Yorumlar