Anasayfa /  Ekonomi

Özgür Demirtaş, döviz kurlarındaki düşüşü yorumladı

Özgür Demirtaş, sosyal medya hesabından ani kur düşüşününe ilişkin açıklamalarda bulundu.

Abone ol
Abone ol 20 Aralık 2021 23:15

Bugün kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurdaki dalgalanma karşısında izlenecek yeni ekonomi yol haritasını açıkladı.

Yaşanan tarihi olay sonrası Özgür Demirtaş sosyal medya hesabından döviz kurlarındaki düşüşü yorumladı.

DEMİRTAŞ KURLARDAKİ ANİ DÜŞÜŞÜ YORUMLADI
''Arkadaşlar herkes bana bugün ne olduğunu ve görüşümü soruyor. Artık Türkiye ile ilgili konuşmadığımı, alanım ile ilgili veya hobilerim ile ilgili genel yazacağımı söylemiştim. Ancak binlerce soru geliyor. Ülkede benden de iyi açıklayacak birçok insan vardır. Ama sizi kırmamak için kısaca yazayım. Finans alanında bizim primary security dediğimiz ürünlerin yanında (mevduat, hisse, tahvil, emtia vs), bizim secondary security dediğimiz türev ürünleri vardır. Bu ürünlerin en ünlülerinden biri opsiyonlardır.

İki tip opsiyon vardır. ALIM opsiyonu ve SATIM opsiyonu. Alım opsiyonu yatırımcısına bir finansal ürünü belirli bir fiyattan alma hakkı verir. Örneğin Dolar/TL yi almak yerine onu ALMA hakkını alabilirsiniz. Örneğin Dolar/TL 4 iken siz Dolar/TL yi 7 liradan alma hakkını yani ALIM opsiyonunu almış olabilirsiniz. Eğer Dolar/TL 9’a çıkarsa siz 7’den alma hakkını kullanırsınız. Ve 7’den alıp 9 dan satınca edeceğiniz kar yanınızda kalır. SATIM opsiyonları da bunun tersidir.

Şimdi yukarıda anlattığım ALIM opsiyonunu alabilmenizin yanında bu opsiyonları başkasına satıyor da olabilirsiniz. Biz bunlara ÇIPLAK opsiyon işlemleri deriz. Benim anladığım kadarı ile hükümet şöyle yeni bir ürün çıkarmak istiyor. Yeni bir TL mevduat hesabı ama o hesabın sahibine aynı zamanda bir DOLAR alım opsiyonu satmış gibi oluyor. Diyelim ki kişinin 150 lirası var. O sırada da Dolar/TL 15 lira (yani 10 doları var) kişi 150 lirasını TL mevduatta tutuyor ama 15 lira seviyesinden de ALIM opsiyonu varmış gibi getiri elde ediyor. Yani Dolar/TL vade sonunda 19 lira olsa aradaki 4 liradan doğan farkın mevduat sahibine verilmesi gibi. Şimdi bu nedir ve etkisi ne olur?

Aslında Dolar/TL artışı oranında ekstra bir faiz artışıdır bu. Yani örtülü bir mevduat faizi gibi… Dolar/TL’deki düşüşün nedeni de bu faiz artışı… ikinci bir konu da bu ekstra faizin nereden ödeneceği? O da yeni para basarak ödenecek ise ekstra enflasyon anlamına gelebilir. 1970’lerde benzerlerinin yapılmış bir şey olduğunu biliyorum. Türkiye için Hayırlı olsun. Başka yorum yapmak istemiyorum. İyi geceler.''

DOLAR 12,80'İ GÖRDÜ
Erdoğan'ın konuşması sonrası, Türk Lirası karşısında tarihi zirveyi görerek 18 seviyelerine kadar çıkan gerilemeye başladı.

Dolar/TL, an itibariyle 12,80 düzeyinde işlem görüyor.

STERLİN VE EURO DA AYNI ŞEKİLDE GERİLEDİ
20.33'e kadar yükselen Euro/TL de benzer şekilde gerileyerek 16,81'den işlem görürken, sterlin ise 23.77 liradan 19,40'a düştü.

GRAM ALTINDA ANİ DÜŞÜŞ
Dolar/TL ve ons altında yaşanan gerileme sonrasında gram altın 1.024 liradan  793 liraya düştü.

Etiketler Özgür Demirtaş
Yorumlar