Anasayfa /  Foto Galeri

Otomobil Piyasası Görünümü Raporuna Göre: Otomobil piyasasında fiyatlar gerilemeye devam ediyor!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından sahibinden.com’da yayınlanan ilanlardan hareketle hazırlanan ve ikinci el otomobil piyasasının genel durumunu, fiyatlarını, arz ve talep dengesini; araç sınıflarına, yaş gruplarına ve yakıt türlerine göre analiz eden ‘’Otomobil Piyasası Görünümü’’ raporunda son dönemde otomobil piyasasında yaşanan değişimler incelendi.

Otomobil Piyasası Görünümü Raporuna Göre: Otomobil piyasasında fiyatlar gerilemeye devam ediyor! - Sayfa 1

Otomobil Piyasası Görünümü Raporuna Göre: Otomobil piyasasında fiyatlar gerilemeye devam ediyor!

Rapora göre otomobil reel fiyatında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,6 bir önceki aya göre ise yüzde 5’lik bir düşüş göze çarpıyor. Öte yandan ortalama satılık otomobil cari fiyatının geçen yılın Şubat ayına göre yüzde 39,3 arttığı gözlemleniyor. Ancak Ocak ayında 860 bin 443 TL olan ortalama otomobil fiyatı Şubatta 855 bin 781 TL’ye gerilemiştir. Otomobil talep endeksinde ise Ocak ayına kıyasla yüzde 4’lük bir artış var. Otomobil piyasasındaki canlılık göstergesi olarak izlediğimiz satılan otomobil sayısının satılık ilan sayısına oranı 1,3 puan artarak yüzde 19 oldu. Bu göstergenin detayları incelendiğinde hem ilan sayısının hem de satılan otomobil sayısının arttığı görülüyor.

Otomobil Piyasası Görünümü Raporuna Göre: Otomobil piyasasında fiyatlar gerilemeye devam ediyor! - Sayfa 2

Reel satış fiyatları düşmeye devam ediyor

Enflasyondan arındırıldığında otomobil ortalama reel fiyat sekiz aydır düştüğü görülüyor. (Şekil 1-üst panel). Reel fiyat endeksi Ocak ayına kıyasla %5 azalarak 189'a düşmüştür. Ayrıca, reel fiyatlardaki yıllık artış oranı da azalmaktadır (Şekil 1-alt panel). Mayıs ayında %47,9'a ulaşan artış oranı, takip eden aylarda sürekli olarak azalarak Şubat ayında % -16,6'ya gerilemiştir.

Otomobil Piyasası Görünümü Raporuna Göre: Otomobil piyasasında fiyatlar gerilemeye devam ediyor! - Sayfa 3

Şekil 1: Ortalama otomobil reel fiyatı (2020 Ocak=100) (Üst panel), ortalama otomobil reel fiyatının yıllık değişimi (%) (Alt panel)

Otomobil Piyasası Görünümü Raporuna Göre: Otomobil piyasasında fiyatlar gerilemeye devam ediyor! - Sayfa 4

Ortalama otomobil fiyatında yatay seyir

Otomobil fiyatları ve fiyatlardaki yıllık artış oranı düşmektedir (Şekil 2). Ocakta 860 bin 443 TL olan ortalama otomobil fiyatı Şubat’ta 855 bin 781 TL’ye gerilemiştir (Şekil 2 -üst panel). Benzer şekilde otomobil fiyatlarındaki yıllık artış oranı da düşmektedir. Ocak’ta yüzde 50,9 olan yıllık artış oranı Şubat’ta yüzde 39,3’e gerilemiştir (Şekil 2- alt panel).