Anasayfa /  Dünya

Oscar'dan 50 yıl sonra özür! Marlon Brando'dan özür dilendi

Oscar Akademisi, oyuncu Marlon Brando yerine Oscar'ı reddetmek üzere sahneye çıkan Sacheen Littlefeather'dan 50 yıl sonra özür diledi.

Abone ol
Abone ol 17 Ağustos 2022 19:07

Oscar törenlerini düzenleyen Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Marlon Brando’nun 1973 yılında "Baba" (The Godfather) filmindeki rolüyle kazandığı Oscar Ödülü'nü protesto amacıyla reddetmek üzere sahneye çıkan Sacheen Littlefeather’dan 50 yıl sonra özür diledi. Akademi, 17 Eylül'de Akademi Müzesi'nde Littlefeather için özel bir etkinlik gerçekleştireceğini açıkladı.

Ntv'nin aktardığı habere göre, Akademi Başkanı David Rubin, yaptığı açıklamada, "Maruz kaldığınız suistimal yersiz ve haksızdı. Yaşadığınız duygusal yük ve sektörümüzde kendi kariyerinizin maliyeti onarılamaz. Gösterdiğiniz cesaret çok uzun zamandır kabul görmedi. Bunun için hem en derin özürlerimizi hem de en içten hayranlığımızı sunuyoruz" ifadelerini kullandı. 

'ÖZÜR İÇİN SADECE 50 YIL BEKLEMEK ZORUNDA KALDIM'
Kanser hastası olduğu için çok nadir röportaj verdiğini belirten Littlefeather, özürle ilgili, "Bu bir rüyanın gerçekleşmesi. 50 yıl önce Akademi Ödülü'nü kabul etmediğimden bu yana ne kadar çok şeyin değiştiğini görmek son derece yüreklendirici. Biz yerliler çok sabırlı insanlarızdır, sadece 50 yıl beklemek zorunda kaldım! Espri yeteneğimizi her zaman canlı tutmamız gerek, hayatta kalmamızın yolu bu." dedi.

Littlefeather, kendisine saldırmak üzere sahneye gelen oyuncu John Wayne’in zorla engellendiğini ve hükümetin yer aldığı herhangi bir programı kapatmayı tehdit ettiği için iş bulmasının engellediğini söyledi. 

NE OLMUŞTU?
Marlon Brando, ABD film sektörünün, Kızılderilileri barbar ve cani göstermesini protesto ederek, Oscar Ödülü'nü reddetmesi için törende Sacheen Littlefeather’in sahneye çıkmasını istemişti. Sahneye çıkan Littlefeather, ırkçı söylemlerle karşı karşıya kalmıştı.

Bugün 75 yaşında olan Littlefeather, Oscar’da sahne alan ilk Amerikan yerlisi olmuştu. Oyuncular sendikasının bir üyesi olan Littlefeather, 60 saniye süren konuşmasında Amerikan yerlilerine karşı eğlence sektöründe yer alan önyargıları yeren bir konuşma yapmıştı.

Littlefeather, konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Merhaba ben bir Apaçi'yim, aynı zamanda Amerika Yerlilerinin Olumlu Temsili Ulusal Komitesi'nin başkanıyım. Bu akşam Marlon Brando'yu temsilen buradayım. Sizinle şu an zaman kısıtı dolayısıyla paylaşamayacağım bu konuşmayı iletmemi benden istedi. Bu konuşmayı çıkışta basınla paylaşmaktan memnuniyet duyacağım. Maalesef Brando ödülü kabul etmeyeceğini söyledi. Ve bunun sebebi ise film endüstrisinin Amerika yerlilerine davranış biçimi olarak gösteriliyor. Umarım akşamınızı berbat etmiyorumdur, gelecekte kalplerimiz ile aklımız sevgi ve cömertlikle bir araya gelir. Marlon Brando adına teşekkürlerimi sunarım.”

2004'te hayatını kaybeden Marlon Brando, Kızılderili ve siyahların hakları için aktif olarak çalıştı. Hollywood sinemasının Kızılderililere karşı tutumunu pek çok yolla protesto etti. 

Yorumlar