Anasayfa /  Foto Galeri

Optimar Araştırma'dan bomba anket: 2 parti baraj altında...

Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, elindeki son anket sonuçlarını paylaştı. Daşdemir, bu pazar seçim olsa İYİ Parti ve HDP'nin baraj altında kalabileceğini belirtti.

Optimar Araştırma'dan bomba anket: 2 parti baraj altında... - Sayfa 1

Optimar Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir, Haber 7'den Gamze Türk'e açıklamalarda bulundu. Daşdemir, son dönemde Türk siyasetinde yüksek sesle dile getirilmeye başlanan "seçim barajının düşürülmesi" konusunu değerlendirdi.

Optimar Araştırma'dan bomba anket: 2 parti baraj altında... - Sayfa 2

Taşdemir, seçim barajının düşürülmesi durumunda İYİ Parti ve HDP'nin oylarının da düşeceğini söyledi. Daşdemir, HDP'nin CHP seçmeninden oy aldığını ve oylarının bu nedenle yükseldiğini söyledi.

Optimar Araştırma'dan bomba anket: 2 parti baraj altında... - Sayfa 3

"BARAJ İNERSE, HDP'NİN OYU DA YÜZDE 6'YA DÜŞER"
Seçim barajının aşağı çekilmesi durumunda HDP'nin oyunun da yüzde 6'ya düşeceğini söyleyen Daşdemir, "Son birkaç seçimdir HDP'nin yüzde on barajını aşması ve aşarken de destek alması konusu var. AK Parti zayıflasın diye CHP'den destek aldılar. HDP'nin taban oyunun yüzde 6 civarında olduğunu biliyoruz" dedi.

Optimar Araştırma'dan bomba anket: 2 parti baraj altında... - Sayfa 4

"İYİ PARTİ YÜZDE 10 SINIRINDA TUTUNUYOR"
İYİ Parti'nin merkez siyaseti yapmak istediğini belirten Daşdemir, partinin şu andaki oy oranının da yüzde 10'larda olduğunu söyledi. Daşdemir, İYİ Parti'nin baraj sorunu olduğunu belirterek, "İYİ Parti'nin yüzde 10 sınırında zor tutunduğunu görüyoruz. Muharrem İnce partisini 24 Haziran seçimleri sonrasında kursaydı İYİ Parti oylarının yüzde 40 ya da 50'sini alabilirdi. Neden çünkü aynı sosyolojiye hitap ediyorlar. Göçmen, seküler, ulusalcı, popülist, gelecek açısından da pek bir şey vaat etmeyen, sert söylemleriyle belli kesime hitap ediyorlar. Önümüzdeki süreçte İYİ Parti'nin oylarında da bir düşüş yaşanacaktır" diye konuştu.