Anasayfa /  Yaşam

Onun arabasında cam filmi derdi yok!

Sivas'ta yaşayan 65 yaşındaki Mustafa Dağ, cam filmi, Motorlu Taşıtlar Vergisi ve akaryakıt zamlarını dert etmeden, eşek arabası ile mahalle mahalle gezerek bulgur öğütüp ailesini geçindiriyor

Abone ol
Abone ol 11 Kasım 2017 12:52

Sivas'ta yaşayan 65 yaşındaki Mustafa Dağ, cam filmi, Motorlu Taşıtlar Vergisi ve akaryakıt zamlarını dert etmeden, eşek arabasıyla mahalle mahalle gezerek bulgur öğütüp ailesini geçindiriyor.  

Sivas merkezdeki Alibaba Mahallesi'nde yaşayan evli ve 5 çocuk babası Mustafa Dağ, gelişen teknoloji ve artan taşıt seçeneklerine inat dededen ve babadan kalma sistemi devam ettirip, eşek arabası ile mahalle mahalle geziyor. Bulgur öğüterek ailesinin geçimini sağlayan Dağ, eşek arabasından memnun olduğunu ve değiştirmeyi düşünmediğini belirterek, cam filmi, MTV ve artan akar yakıt gibi dertlerinin olmadığını söyledi.

İki çocuk okuttu, 7 nüfusa bakıyor

Dağ, arkadaşlarıyla birlikte tasarladığı bulgur öğütme makinesi ve eşek arabası ile ailesini geçindirirken, iki de çocuğunu okutmayı başardığını ifade ederek, "30 senedir bu işi yapıyorum. 8 nüfuza bakıyorum. Bu işi yaparken sigortamı yatırdım. Bulgur hangi mahallede ben o mahalledeyim. Mahallelerde çekiyorum. Bu zamana kadar yaptım. Şu an 65 yaşımdayım. İki öğrenci okuttum. Birisi Antalya'da okumaya devam ediyor. Zorlanıyoruz. Emekli param bir şey değil, yetmiyor. Bu işi yapmaya mecburum. Bu işi bizim büyüklerimiz yapıyordu. Onlardan sonra biz devraldık. Makinem mazotlu şarjlı değil. Makineyi arkadaşım ile tasarladık" dedi.Bu üçüncü eşek

30 senede çalıştırdığı iki eşeğin öldüğünü şimdi çalıştırdığı eşeğin ise 10 senedir kendisine hizmet ettiğini belirten Dağ, "Bu işi yaparken 3 hayvan kocadı. Şu anki hayvanım da 20-25 yaşlarında var. On yıldır bu hayvanda bende. Bulgurun sezonu 10'uncu ayda başlıyor. 20-25 gün sürüyor. Ondan sonra kış boyu makine yatıyor. Bin 500 TL'ye yakın bir para kazanıyorum. Şimdi de günümüzde cam filmi çıktı, onlarla uğraşıyorlar. Vergim yok, bir şeyim yok. Cam filmim yok. Allah'a şükür kendim gidip çalışıp kazanıp geliyorum" şeklinde konuştu.

Yıllardır bulgurunu Mustafa Dağ'a getirdiğini söyleyen Bahar Çukur, "Yıllardır Mustafa ağabey bulgur çeker. Bulgur çekmesinden herkes memnundur. Bulguru buğdaydan kaynatıyoruz, çektiriyoruz. Sonra köfte yapıyoruz, pilav yapıyoruz, Mustafa ağabeyi yıllardır tanıyoruz" dedi.


Yorumlar