Anasayfa /  Politika /  Chp

Önder Sav'dan CHP'ye 1 Mart tezkeresi eleştirisi!

1 Mart tezkeresi olarak bilinen ABD askerlerinin Irak işgâli için Türkiye'yi üs olarak kullanmasını ön gören tezkerenin reddedilmesinin 17'nci yıldönümünde CHP'li Önder Sav, Kemal Kılıçdaroğlu'nu bombaladı. CHP Grup Toplantısında tezkerenin reddinin yıl dönümüne değinmeyen Kılıçdaroğlu'nu sert sözlerle eleştirdi.

Abone ol
Abone ol 02 Mart 2022 18:17

İşte Önder Sav'ın o açıklaması;

Değerli Dostlar. Gruplarımızda parti içi demokrasinin bize yakışır şekilde işlemesi Sayın Genel Başkan dahil parti yönetimini haklı eleştirmenin ötesinde hakaretamiz söylemlere müsaade etmediğimiz zaman zaman uyarılarda bulunduğumuz bilinmektedir İçinde bulunduğumuz hassas siyasi ortamda partimizi kollamaya ülkemiz bünyesine aykırı olduğunda hemfikir olduğumuz BAŞKANLIK sisteminin tahribatının önlenmesi için gösterilen çabaların yara almaması konusunda özen gösterdiğimiz de malumunuzdur.Büyük hedefler varken eleştirilecek pekçok konuda Partimiz hırpalanmasın diye yazıp çizmediğimizin TV Programlarına çok zorunlu olmadıkça çıkmadığımızın da ayırdında olduğunuzu biliyorum.Anlatılan nedenlerle 6 siyasi partinin Protokolü ve kamuoyuna açıkladıkları “GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM” içeriği ve imzalayan kimi Genel Başkanların geçmişte CHP ni hedef alan incitici ,yaralayıcı sözleri ve eylemleri
ile ilgili eleştirilebilecek hususlara şimdilik değinmeyeceğiz.

Ancak 1Mart Tezkeresi ile ilgili partimizin başta Genel Başkan olmak üzere gösterdiği kayıtsızlığı anlamakta zorlandığımızı belirtmek isterim.Tüzüğümüze göre “Partiyi Genel Başkan temsil eder..Partiyi bağlayıcı demeçler vermeye ve bildiriler yayınlamaya yetkilidir.” Nedense Sayın Genel Başkan bu görev ve yetkisini 1 Mart 2022 tarihli CHP GRUBU toplantısında kullanmamayı yeğlemiştir.Bu kendilerinin tercihi ve değerlendirmesi olabilir.Sayın Genel Başkanın 2003 1 Mart’ında kendisinin de milletvekili olarak RED oyu verdiği şanlı CHP direnişinin 19.cu yılında ,ayni gün toplanan CHP Grubunda konuya değinmemesi,başta. 2003 yılında Red oyu vererek ülkemizdeki emperyalist,yayılmacı emellerin püskürtülmesini sağlayan milletvekilleri olmak üzere duyarlı tüm CHP lileri derinden üzmüştür.Herhalde 1 Mart’ı anmak sayın AKŞENER’den önce CHP GENEL BAŞKANINA düşerdi ve yakışırdı.Bundan da herkes memnun ve mutlu olurdu.Türban ile ilgili olarak CHP nin Anayasa Mahkemesine verilen İPTAL Başvurusu Dilekçesindeki Grup Başkanvekili olarak attığı imzayı,diğer iki Grup Başkanvekili ve Partinin o zamanki Genel Sekreteri ile birlikte verdiği fotoğraflı görüntüyü unutarak ve benzeri konularda gösterilen kayıtsızlık,acaba Sayın Genel Başkan 1 Mart tezkeresindeki CHP tutumuyla da mı HELALLEŞİYOR? sorusunu ister istemez akıllara düşürüyor.

NE OLMUŞTU?

1 Mart 2003 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi, tarihinin en kritik günlerinden birini yaşadı. 

Kamuoyunda 1 Mart tezkeresi olarak bilinen, tam adı "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere (Irak) gönderilmesi ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması için hükümet'e yetki verilmesine ilişkin başbakanlık tezkeresi" olan tezkereye red oyu verilmişti.

Meclis'te ise AK Parti'nin 361, CHP'nin 178 milletvekili vardı. 539 vekilden 533'ü oylamaya katıldı.  264 kabul, 250 ret oyu çıktı. oylamada 267 salt çoğunluk arandığı için tezkere reddedilmiş oldu. Sadece 3 oy fark ile. Bağımsızlardan da red oyu verenler olmakla birlikte, ibreyi terse çeviren ret veya çekimser oy kullanan 90 kadar AK Partili milletvekili olmuştu; bunların arasında bazı bakanlar da vardı. Gidişatı son süreçte belirleyen ise, 1 Mart günü CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Genel Sekreteri Önder Sav’ın yaptığı etkili konuşmaların tereddütte olan kimi AK Partilileri etkilemesi olmuştu.

Yorumlar