Anasayfa /  Foto Galeri

Omicron varyantı'nın belirtileri kaç günde ortaya çıkıyor?

Corona virüsün Delta varyantından yüzde 105 oranında daha bulaşıcı olduğu belirtilen Omicron varyantı nedeniyle Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada yeni vaka sayıları rekor kırıyor. Çok hızlı yayılan Omicron varyantının semptomları ise önceki varyatlardan farklılık gösteriyor ve soğuk algınlığı ile karıştırılıyor. Ancak, Omicron özellikle yaşlılar ve sağlık sorunları olanlar için büyük risk taşıyor.

Omicron varyantı'nın belirtileri kaç günde ortaya çıkıyor? - Sayfa 1

"Omicron'un kuluçka süresİ ne kadar?", "Omicron hangi semptomlara neden oluyor?"," Omicron ile ciddi hastalığa yakalanma olasılığı nedir?" ve "Omicron nedeniyle yaşlılar ne sıklıkla yoğun bakım ünitesine kaldırılıyor?"

Corona virüsün Omicron varyantı Güney Afrika’da geçen Kasım ayında ilk kez tespit edildiğinde bilim insanlarını alarma geçirdi. Varyant, başak proteininde bulunan 30’u aşkın mutasyon nedeniyle corona virüsün önceki varyantlarından oldukça farklı görünüyordu. 

Omicron varyantı'nın belirtileri kaç günde ortaya çıkıyor? - Sayfa 2

Ardından, bu mutasyonların Omicron’a aşıları ve önemi enfeksiyonları atlamak için bir yetenek kazandırdığı kısa sürede anlaşıldı.

Omicron varyantı'nın belirtileri kaç günde ortaya çıkıyor? - Sayfa 3

Bununla birlikte Türkiye’de dahil olmak üzere yeni Covid-19 vakaları tüm zamanların en yüksek seviyesindeyken, farklı  ülkelerden gelen veriler oratak bir sonucu gösteriyor: Tipik bir Omicron vakası sadece biraz farklı şekilde ortaya çıkmakla kalmıyor, aynı zamanda muhtemelen daha düşük oranda ciddi hastalığa neden oluyor.  

Omicron varyantı'nın belirtileri kaç günde ortaya çıkıyor? - Sayfa 4

YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNE KABUL EDİLME SIKLIĞI YÜZDE 50 DAHA AZ

Case Western Reserve Üniversitesi'ndeki bilim insanları, ABD'deki Omicron dalgalanması sırasında yoğun bakım ünitesine kabul edilme riskinin, Delta varyantı dalgalanması sırasında gözlemlenen riskin yaklaşık yarısı olduğunu buldu.