Anasayfa /  Güncel

Okulların açılma tarihi ile ilgili bomba iddia!

Uzaktan eğitime devam eden okullar ne zaman açılacak sorusu gündemdeki yerini korurken, Posta Gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık'dan önemli bir iddia geldi.

Abone ol
Abone ol 08 Nisan 2020 23:25

Koronavirüs önlemleri kapsamında EBA TV üzerinden uzaktan eğitimle devam eden eğitim-öğretim döneminin ne zaman açılacağı en önemli merak konularından biri.

Normalde Milli Eğitim Bakanlığı, Bilim Kurulu'nun önerisine dikkate alarak ara tatili de öne çekip okulların 30 Nisan 2020'ye kadar kapalı olmasına ve eğitim-öğretimin uzaktan eğitim modeliyle sürdürülmesine karar vermişti.

"En kısa zamanda açıklayacağız"
Bu sürenin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda ise Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bilim Kurulu'nun önerileri var, yani süreç şu şekle doğru evriliyor, şu tedbirler alınması gerekir' diye. Çok kısa bir zaman içerisinde bunun net kararını toplumla paylaşacağız. Ama bu süreç, toplumu da dünyayı da oldukça zorluyor. Bu nedenle bu şartlarda ne olur, ne olmaz elbette herkesin bir değerlendirmesi var. Fakat biz bunu, kamuoyuna resmi olarak en kısa zamanda açıklayacağız." açıklamasında bulundu.

Bu konuda en çarpıcı iddia, Posta gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık'tan geldi. Işık, bugünkü köşe yazısında Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerini kaynak göstererek, Kurul'un okulların Eylül ayına kadar kapalı kalması yönünde öneride bulunduğunu yazdı.

"Okullar bu dönemi uzaktan eğitimle tamamlamalı"
Işık'ın iddiasına göre Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara "Bu iki hafta çok önemli, eğer dikkat edersek mayıs ayı başında veya ortalarında bir rahatlama mümkün" dedi. Işık, Ateş Kara'ya "Bu iki hafta iyi gitti. Mayıs başı rahatlama oldu. Bilim Kurulu bu durumda okulların yeniden açılmasını önerir mi?" diye sorduğunu, Kara'nın ise "Hayır, okullar bu dönemi uzaktan eğitimle tamamlamalı" dediğini öne sürdü.

Bu soruyu Bilim Kurulu'ndan çok değerli birkaç hocaya daha sorduğunu yazan Işık, hepsinin verdiği yanıtın aynı olduğunu aktardı: "Okulların açılması yeni eğitim-öğretim yılına (eylül) kalmalı…"

Yorumlar