Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Okullar açılıyorken SED yardım1arı başladı: 1300 TL Kırtasiye yardımı!

Okulların açılmasına sayılı günler kala veliler de artan kırtasiye masrafları için endişeleniyor. Devlet vatandaşlara bir çok yardımda bulunduğu gibi çocuğu okula giden ailelere de kırtasiye yardımında bulunuyor. E-devletten başvuran şartları oluşturan herkese çocuk başına 1.300 TL kırtasiye yardımı veriliyor… Çocuk başına 1.300 TL Kırtasiye yardımı! E-devlet üzerinden başvuran alıyor! Ödemeler PTT ya da banka hesaplarına yapılıyor!

Abone ol
Abone ol 28 Ağustos 2022 12:55

Çocuğu okula giden ancak dar gelirli olan vatandaşlar için 1.300 TL kırtasiye yardımı yapılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödemeler olan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardımları çatısı altında yapılıyor. Kırtasiye ve okul yardımı alacak olan öğrenci velileri öğrencilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilirler ve kırtasiye masraflarını görebilirler. Okul masrafında zorluk çeken her vatandaş e-devlet üzerinden başvuru yapabiliyor.

Veliler kırtasiye yardımı kampanyası ile birlikte ekonomik olarak bir nebze olsun rahatlıyor. Yardım Başvuru Süreçleri için SED il müdürlüklerine giderek veya e - devlet hizmetine girerek buradan sorgulamanızı istediğiniz zaman yapabiliyorsunuz.

Kırtasiye yardımı başvurusu için başvuru şartlarını yerine getirmeniz durumunda 1.300 TL PTT veya başvuru sırasında verdiğinin banka hesap numaraları üzerinden hesabınıza yatıyor. Kırtasiye yardım başvurusu 1300 TL ödemeleri için başvurular alınmaya devam ediyor.

Verilen bu yardım kampanyası ile birlikte hem ekonomik olarak hemde psikolojik olarak destekler verilmeye de devam edecektir. Yardım Başvuru Süreçleri için il müdürlüklerine giderek veya e devlet hizmetine girerek buradan sorgulamanızı istediğiniz zaman yapabiliyorsunuz.

SED yardımları adı altına dar gelirli ailelere verilen bu yardım parası, 1300 TL olarak ödeniyor. Muhtaç durumda olan her aileye yapılan bu yardım ile birlikte, okula giden çocuklara da kırtasiye gereçlerine kavuşuyor. Çocukların temel ihtiyaçları ile birlikte, kırtasiye ve okul masrafları da verilen bu para ile ödenmektedir.

SED yardımı nasıl alınır?

SED yardımlarını alabilmeniz için başvuru şartlarına uygun olmanız gerekli. İşte SED yardımına başvuru şartları:

Dar gelirli ve ekonomik zorluk yaşayan aileler ve maddi durumu kötü olan aileler Sosyal Yardımlaşma kaydı oluşturduktan sonra bu ödemeleri alabiliyor. Ayrıca Afet ve felaket gibi olaylara maruz kalan kişilerin çocukları da bu yardımları alabilirler. Koruyucu ailelere giden çocukları içinde ödenen bu SED yardımı sadece T.C. vatandaşı olan kişilerin alabilecekleri bir yardım türüdür.

Sed Yardımı Yattı mı?

SED yardımı alan kişiler, başvuru yaptıktan sonra değerlendirme sonucunu merak edip paraların yatıp yatmadığını araştırıyorlar.  Bunun için sorgulama işlemlerini e-devlet sistemine girerek yapabilirsiniz. E-devlet hizmetini kullanabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. E-devlet şifresi PTT şubelerinden alınabildiği gibi, zorunlu durumlarda evden çıkamayan kişiler için eve şifre teslimi de yapılmaktadır. E-devlet üzerinden sorgulama yaptığınızda hangi hesabınıza para yattığı da gösterilecektir.

Kırtasiye yardımını belediyeler de yapmaktadır. Belediyelerin internet sitelerinden başvuran ve şartları taşınan vatandaşlara okula giden çocukları için maddi yardım yapılmaktadır.  

Vatandaşlar belediyelerin internet sitelerinin yanı sıra e-Devlet aracılığı ile elektronik ortamda yardım başvurusunda bulunabilir. E-Devlte üzerinden vatandaşlar ikamet ettiği ilçenin belediyelere başvuru yapabilecek. Başvurusunda kırtasiye yardımı almak istediğini belirten vatandaşlara , uygun görülmesi  durumunda yardım yapılacak.

1300 TL kırtasiye yardımı için başvuruda gereken belgeler

 -Çocuğa ait T.C. Kimlik veya Nüfus Cüzdanı

- Öğrenci velisine ait T.C. Kimlik veya Nüfus Cüzdanı

-Çocuğun halen daha öğrenci olduğunu gösteren okuldan alınacak öğrenci belgesi

- Veli için gelir belgesi ya da işsiz olduğuna dair SGK’dan alınan belge

- Ailenin ikametgah adresi ve aile bireylerine ait nüfus kayıt örneği

- Aile eğer kirada ise kira sözleşmesi

- Evin mülkiyeti aileden birininse tapu fotokopisi

- Öğrenci velisi için İŞKUR kayıt belgesi

-Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi

Yardıma başvurular e - Devlet kapısı üzerinden yapılıyor.

Yorumlar