Anasayfa /  Eğitim

Öğretmen atama sözlü mülakatı tarihi ve giriş belgesi nasıl alınır?

Milli Eğitim Bakanlığı, 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için 31 Mayıs'ta başvuruları sonlandırdı ve şimdi adaylar sözlü sınav için hazırlıklarını sürdürüyor. Sözlü sınav tarihi henüz açıklanmadı ancak adaylar, sınav tarihini ve giriş belgesi edinme sürecini merakla bekliyor.

Abone ol
Abone ol 19 Haziran 2024 17:25

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz aylarda 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapacağını duyurmuştu. 20-31 Mayıs tarihleri arasında alınan başvuruların ardından sözlü sınav aşamasına geçildi. MEB, 10 Haziran'da sözlü sınav giriş belgelerini yayımladı. Şimdi adaylar, MEB'in 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için belirleyeceği sözlü sınav tarihini ve giriş belgesi edinme sürecini merakla bekliyorlar.

20 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMASI SÖZLÜ SINAV TARİHİ

Başvuru sonuçları ve sınav merkezleri 10 Haziran günü adaylara sunuldu. Öğretmen ataması için sözlü sınav süreci ise 1 Temmuz 2024'te başlayacak.

Tercih başvurusu ile atama ve göreve başlamaya dair ayrıntılar ise sözlü sınav sonuçlarının ardından duyurulacak.

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI SÖZLÜ SINAV GİRİŞ BELGESİ SORGULAMA EKRANI

Sözleşmeli öğretmenlik için sözlü sınava girmek üzere yaptıkları başvuruları onaylananlardan KPSSP10, KPSSP121 ve KPSSP120 sonucunda her alan için en yüksek puandan başlamak üzere atama alanları bakımından belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday (son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar dâhil) yerleştirildikleri sınav merkezinde sözlü sınava alınacaktır.

MEB SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMASI SÖZLÜ SINAV GİRİŞ BELGESİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMASI NASIL YAPILACAK?

14 Mayıs 2024 tarihli Resmi Gazete kararına göre; sözleşmeli öğretmen atamaları iki aşama şeklinde olacak. Karar için Resmi Gazete'de şöyle deniyor;

MADDE 1- 3/8/2016 tarihli ve 29790 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin 12 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Sözlü sınav başarı puanı KPSS puanının %50’si ile sözlü sınavdan alınan puanın %50’si alınarak belirlenir.”

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “sözlü sınav” ibaresinden sonra gelmek üzere “başarı” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 3- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Eğitim Bakanı yürütür. 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar