Anasayfa /  Medya

Neşet Ertaş'ın hayatının anlatılacağı film davasında gerçekler çıktı

Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş'ın hayatının anlatılacağı film, ailesinin açtığı dava ile durdurulmuştu. Neşet Ertaş 2011 yılında verdiği bir röportajda bu davaya son noktayı koydu.

Abone ol
Abone ol 12 Haziran 2022 17:52

Dijital Sanatlar Yapımevi, büyük usta Neşet Ertaş’ın hayatını konu alan, yazar Prof. Dr. Erol Parlak’ın aynı isimli kitabından uyarlanan ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ filmi için çalışmalara başlamış. Filmin tanıtımı da geçtiğimiz aylarda izleyici karşına çıkmıştı. Yaşanan dava sürecinde Halk ozanı Ertaş'ın ailesi açtığı dava ile film sete çıkamadan ara verilmişti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 16. Hukuk Dairesi’nde görülen davayı Dijital Sanatlar kazandı. Verilen kararda, sansür sonucu doğuracak şekilde yasaklama yapılamaz bilgisi yer aldı.

"GELECEK NESLE BİRİKİMİMİ AKTARMAK İSTİYORUM"

2011 yılında bir televizyon kanalının arşivinden gerçekler ortaya çıktı. Arşivden çıkan söyleşi baz alınarak verilen kararla yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın yapımcılığını Mustafa Uslu'nun üstlendiği film sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Mahkemede delil olarak sunulan Nefise Karatay’ın ‘Afiş’ programında Neşet Ertaş, bu kitapla gelecek nesle birikimini aktarmak istediğini söylemişti.

Ertaş, hayatının anlatılacağı kitap hakkında şöyle konuşmuştu: “Sayın Erol Parlak, 15 sene evvel bana geldi ve ‘Kitap çıkartalım’ dedi. Ben de ona, ‘Benim çalıp söylediğim gibi türkülerimin notalarını yazarsan, evet derim’ dedim, o da kabul etti. Türkülerimin tamamını, şiirlerimin tamamını bu kitapta birleştirip gelecek nesle bırakmak istiyoruz.”

Neşet Ertaş’ın ailesi, Prof. Dr. Erol Parlak'ın kitabının babalarının isteği dışında yazıldığını iddia etmiş. Ertaş'ın ailesi filmin çekimlerinin durdurulması istemiyle mahkemeye başvurmuştu. Aile, basına yaptığı açıklamada Neşet Ertaş hayattayken defalarca bu tip tekliflerin geldiğini ancak sanatçının bu konuya asla izin vermediğini belirtmişti.

Yorumlar