Anasayfa /  Dünya

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den savaş ile ilgili önemli açıklama

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili Letonya’da açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, amaçlarını; "En büyük sorumluluğumuz 1 milyar kişiyi koruyabilmek, Ukrayna'nın ötesine bu çatışmanın geçmesini önlemek" diyerek açıkladı. Stoltenberg, 5. madde vurgusunda bulundu.

Abone ol
Abone ol 08 Mart 2022 22:06

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Letonya’da açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg, konuşmasında şunları söyledi:

Atlantik’in her iki tarafından da yetkililerle görüşmek gerçekten çok güzeldi.

Müttefiklerimizle bir araya gelmek ‘birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için’ demek gerçekten kıymetliydi.

En büyük sorumluluğumuz 1 milyar kişiyi koruyabilmek, Ukrayna’nın ötesine bu çatışmanın geçmesini önlemek.

Washington Sözleşmesi’nin 5. maddesine bağlılığımızı yineliyoruz. Bütün müttefikleri korumak için gerekeni yapacağız. Bir kalıyoruz, beraber kalıyoruz. NATO birliğini sürdürecektir. Çok teşekkür ederim.

***

5. MADDE NE DİYOR?

NATO Antlaşması'nın beşinci maddesinin bir üyeye yapılan saldırının, hepsine yönelmiş kabul edileceğini içeriyor.

NATO Antlaşması'nın beşinci maddesi aynen şöyle:

‘‘Taraflar, Kuzey Amerika'da veya Avrupa'da kendilerinden birine ya da daha fazlasına yöneltilecek silahlı bir saldırının, hepsine yönelmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldırı olursa, BM Yasası'nın 51'inci Maddesi'nde tanınan bireysel ya da kollektif öz savunma hakkını kullanarak herbirinin, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile uyum içinde, silahlı güç kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak, saldırıya uğrayan Taraf ya da Taraflar'a yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır. Böylesi herhangi bir saldırı ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi'ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir.’’

 

Yorumlar