Anasayfa /  Foto Galeri

Mutluluk veren besinler!

Araştırmalara göre, mutlu olmaya yarayan bir başka eylem de yemek yemek.Mutluluk hormonu olarak bilinen 'serotonin', ruh hali üzerinde etkili olduğu gibi iştah metabolizmasında da önemli bir rol oynuyor. İşte mutluluk veren besinler!

Mutluluk veren besinler! - Sayfa 1

Araştırmalara göre, mutlu olmaya yarayan bir başka eylem de yemek yemek.Mutluluk hormonu olarak bilinen 'serotonin', ruh hali üzerinde etkili olduğu gibi iştah metabolizmasında da önemli bir rol oynuyor. Araştırmalar, serotonin eksikliğinin uykusuzluk, yeme bozukluğu, depresyon, migren ve hatta obeziteyi tetikleyebileceğini ortaya koyuyor. Serotonin eksikliği yaşamamak; yani mutsuz olmamak için egzersiz yapmak, güneş ışığından D vitamini almak, stresten uzak durmaya çalışmak gibi eylemlerin yanı sıra bazı besinleri tüketmek de serotonin miktarının artmasını sağlıyor.

Mutluluk veren besinler! - Sayfa 2

Yemek ve mutluluk arasında bilimsel olarak kanıtlanmış bir ilişki olduğunu söyleyen uzmanlar, serotonin hormonunu yükselterek mutluluk seviyesini artıran besinleri şöyle sıralıyorlar.

Mutluluk veren besinler! - Sayfa 3

Süt ve süt ürünleri:Temel aminoasitlerden biri olan ve serotonin yapımında kullanın triptofan açısından zengin olan süt ve süt ürünleri de kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor. Protein ve kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünleri yapısı sayesinde özellikle bel çevresindeki yağlanmanın azalmasına, bağırsak dostu özelliği ile hazımsızlık problemi yaşayanlar için sindirime yardımcı oluyor. Ara öğünlerde bir kase yoğurt ve yanında taze meyve tüketmek güne daha zinde devam etmeyi sağlıyor. Süt ve süt ürünlerinin ara öğünlerde tüketilmesi kan şekerini dengeleyici özelliğiyle açlık krizlerinin de önüne geçiyor.

Mutluluk veren besinler! - Sayfa 4

Muz:İçerdiği yüksek potasyum ve vitamin B sayesinde serotonin miktarını arttırmaya yardımcı olan muz, ayrıca yüksek tansiyonun dengelenmesine ve kalp damar sağlığının korunmasına da olumlu katkıda bulunuyor. Gün içinde küçük boy muz ve 1 bardak süt ile kan şekerini dengelemek ve günü daha mutlu geçirmek mümkün.