Anasayfa /  Popüler  /  Kim kimdir

Mustafa Ilıcalı kimdir, kaç yaşında? Acun Ilıcalı'nın akrabası mı?

5 Haziran 1954 tarihinde Erzurum'un Ilıca ilçesinde doğdu. İnşaat mühendisi, akademisyen, profesör, bürokrat, siyaset adamı, XXIV. ve XXVI. Dönem Erzurum Milletvekili. TV 8’in sahibi Acun Ilıcalı'nın amcasıdır.

Abone ol
Abone ol 19 Kasım 2022 18:27

Baba adı Nazif, anne adı Behice'dir.  Erzurum'da başladığı eğitim hayatının lisans bölümünü İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinde (1988)  akademik kariyerini ise 2000 yılında Ulaştırma Profesörü unvanı alarak Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladı.

Ak Parti'den 1 Kasım 2015'te de XXIV. ve XXVI. Dönem Erzurum Milletvekili seçilerek TBMM'de yasama çalışmalarına katıldı. Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyon Başkan Vekilliği, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Delegasyonu Üyeliği, Türkiye Avusturya Parlamentolar Arası Dostluk Grup Başkanlığı ve AK Parti MKYK üyeliği görevlerinde bulundu.

2007 yılından itibaren ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’a danışmalık ve Bahçeşehir Üniversitesinde öğretim üyeliği görevlerinde bulundu; ulaştırma uygulama araştırma merkezi ile Ulaştırma ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinin kurucu başkanı oldu. Bahçeşehir Üniversitesinde ülkemizde bir ilk olarak Ulaştırma Mühendisliği Bölümü ile belediye çalışanlarına yönelik ‘Ulaşım ve Şehircilik’ konularında yüksek lisans programının açılmasını sağladı.

Türkiye’nin birçok şehrinde AK Parti Siyaset Akademisinde dersler verdi. Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesinde birlikte çalışmaya başladığı 1994’ten itibaren günümüze kadar üniversite hocalığı yanında İstanbul ve Türkiye için önemli olan çok sayıda ulaştırma ve trafik güvenliği projeleri içerisinde yer aldı.

İngilizce bilmekte, evli ve iki çocuk babasıdır.

Acun Ilıcalı'nın amcasıdır.

Etiketler mustafa ılıcalı
Yorumlar