Anasayfa /  Medya

Müge Anlı sağlık çalışanlarından özür diledi

Aracında migren iğnesi yapılmaması üzerine sağlık çalışanlarını hedef alan Müge Anlı, gelen tepkiler üzerine özür diledi. Anlı, "Konuyu tam olarak anlatamadığım için özür dilerim" dedi.

Abone ol
Abone ol 31 Mart 2020 13:59

Aracında migren iğnesi yapılmaması üzerine sağlık çalışanlarını hedef alan Müge Anlı, gelen tepkiler üzerine özür diledi. Anlı, "Konuyu tam olarak anlatamadığım için özür dilerim" dedi.

Dünkü yayınında hafta sonunda yaşadığı bir olayı ATV'de ekrana gelen "Müge Anlı ile Tatlı Sert" programında anlatırken kullandığı ifadelerle oldukça hassas bir dönemden geçen sağlık çalışanları başta olmak üzere pek çok vatandaşın tepkisini çeken Müge Anlı, bugünkü yayınında "Konuyu tam olarak ben anlatamayıp üzülen olduysa özür diliyorum" ifadelerinde bulundu.

Söylediklerinin arkasında olduğunu söyleyen Anlı, "Ben bir süpermarkete girsem orada market çalışanıyla yaşadıklarımı anlatsam bütün süpermarketçileri hedef mi almış oluyorum? Ben anlayamadım. Şu saatten sonra kendimi bu şekilde anlatmaktan dolayı büyük hicap duyuyorum" şeklinde konuştu.

Anlı’nın ifadeleri RTÜK’e taşındı

Ayrıca, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Anlı'nın sağlık çalışanlarına yönelik hakaret ve aşağılama içeren ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti özendirici ifadeler kullanıldığı gerekçesiyle RTÜK’e başvurdu.

TTB’nin başvurusunda, 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8/1- ( ş ) maddesine göre, yayınların şiddeti özendirici ya da kanıksatıcı olamayacağı belirtilerek, şiddet kültürünün yerleşmesinde önemli etkileri bulunduğu bilinen bir gerçek olan televizyon yayınlarında, bu yaklaşımın ortadan kaldırılabilmesinin toplumu kuşatan şiddet politikaların son verilmesi ve caydırıcı hukuk kurallarının kararlılıkla uygulanması ile mümkün olabileceği vurgulandı. Başvuruda, bu gerekçelerle, söz konusu yayın hakkında idari yaptırım uygulanması istendi.

TTB’den ATV İzleyici Temsilcisi Oskay Alptürk’e gönderilen yazıda da, söz konusu programda hekimleri hedef alarak yapılan beyanların, Kovid-19 pandemisinin yaşandığı bugünlerde, büyük bir özveri ve fedakârlıkla toplumun sağlığı için mücadele eden sağlık çalışanları için incitici olduğu belirtilerek, yayıncılık ilkeleri kapsamında hekim kamuoyuna gerekli açıklamaların yapılması talep edildi.

Özür diledi 

Anlı, tepkiler üzerine A Haber’e bağlanarak yaşadığı olayı tekrar anlattı ve 'konuyu tam olarak anlatamadığını' belirterek özür diledi: 

“Benim yaşadığım sadece bu hastaneyle ilgili bir sorundu. Benim yayında anlatmak istememin nedeni vatandaşlar benzer sıkıntılar çekebileceğini bilsinler diye söylemek istedim. Asıl üzüldüğüm, hiç istemediğim halde, koskoca bir sağlık sektörünü hedef almış gibi gösterilmeye çalışılması. Doktorlarımızda, konuyu tam olarak anlatamadığım için özür dilerim."

 

Yorumlar