Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiriyor! Kiralara ne kadar zam yapılacak?

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiren yazı Posta gazetesi yazarı Tamer Heper'den geldi ve Heper ev sahipleriyle kiracılar arasındaki zam tartışmasını yazdı ve kiracılara yol gösterdi. İşte nisan ayı zam oranı ve Heper'in uyarıları.

Abone ol
Abone ol 23 Nisan 2022 12:34

Posta gazetesinden Tamer Heper'in köşe yazısı

İş yerinde kiracıyız ve bu yıl altıncı yılımız. Kiraya veren bizden enflasyonun üzerinde kira talep etti ama rakamda anlaşamadık. Bu durumda bizi çıkarabilir mi? Bir rakam üzerinde anlaştığımızı kabul edelim, seneye durumumuz ne olur? Yeni bir kira sözleşmesi imzalarsak bu halde seneye artış oranımız değişebilir mi? O.K.

Okuyucumun durumu çok hem de pek çok kiracıyı ilgilendiriyor. Enflasyona endeksli oranda zam yapılması gerekiyor. Nisanda bu tavan oran ise yüzde 29.88. Yani yaklaşık yüzde 30 zam karşısında kiracı için sorunlar artmış durumda.

Okuyucumun durumundaki kiracı için beş yıl tamamlanmış, altıncı yıla girerken kiraya veren artık endekse tabi olmadan, hak ve nasafet kuralları çerçevesinde endeksin üzerinde zam talebinde bulunabilir.

Taraflar rakam üzerinde anlaşamaz ise kiraya veren kira tespit davası açar. Ancak yeni dönem kira bedeli konusunda anlaşmamış olmak tahliyeyi gerektirmez. Kira bedeli konusunda anlaşamama durumunda kirayı mahkeme belirler. Kirayı mahkemenin belirlemesi durumunda da sonraki beş yıl yine endeks uygulanır.

 Yeni sözleşme imzalanması durumunda yine gelecek beş yıl endeks uygulanır. Bir de tahliyeyi ilgilendiren başka husus devreye girer. Şöyle: Biliyorsunuz 10 uzatma yılını dolduran kiracının hiçbir gerekçe göstermeden tahliyesini talep etmek mümkündür.

Ancak yeni bir kira sözleşmesi yapılması durumunda bu 10 uzatma yılı sıfırdan başlar, geçmiş seneler göz önüne alınmaz. Yani yeni bir kira sözleşmesi imzalanması hem gelecek beş yılı kira tespiti bakımından endekse bağlar hem de kiraya verenin 10 yıllık uzatma süresini sıfırdan başlatır.

Bu da benden bir not: Yüzde 29.88 kira artışı kiracılar için sıkıntı yaratacak bir orandır. Önümüzdeki günlerde bunun da üzerine çıkabilecek bir yüzde oranı endişe vericidir. Dolayısıyla buna bir çözüm getirilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Etiketler kira ev sahibi kiracı
Yorumlar