Anasayfa /  Foto Galeri

Metropoll son anketi açıkladı! AK Parti ve MHP'ye bir şok daha

Metropoll Araştırma şirketi, geçtiğimiz gün açıkladığı ‘Bu Pazar milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?’ başlıklı çalışma sonucunun ardından, partilerin oy oranlarının değişimine ilişkin bir tabloyu da kamuoyuyla paylaştı.

Metropoll son anketi açıkladı! AK Parti ve MHP'ye bir şok daha - Sayfa 1

Metropoll’ün paylaştığı oy oranı değişimi tablosuna göre, AK Parti ile MHP’nin oy oranı Şubat 2020’ye göre gerilerken, CHP ve İYİ Parti’de artış yaşandı. ‘Kararsızım’ diyenlerin oranı da dikkat çekici şekilde artış gösterdi.

Metropoll’ün sosyal medya hesabından paylaşılan tabloya göre, Cumhur İttifakı’nın özneleri AK Parti ile MHP’nin oy oranları geriledi.

Metropoll son anketi açıkladı! AK Parti ve MHP'ye bir şok daha - Sayfa 2

AK PARTİ KAN KAYBEDİYOR

AK Parti’nin Şubat 2020’de yüzde 33,9 olan oyu, Ağustos 2020’de 31,3’e düştü. Araştırmada, AK Parti’nin oy oranının temmuzda yüzde 33,2’ye yükselip ağustosta 2 puan birden kaybetmesi dikkat çekti.

Metropoll son anketi açıkladı! AK Parti ve MHP'ye bir şok daha - Sayfa 3

MHP BİR İLERİ BİR GERİ

Benzer bir gerileme de MHP’nin oy oranında gerçekleşti. Partinin Şubat 2020’de yüzde 8,5 olan oy oranı, Ağustos 2020’de yüzde 7,5’e düştü. MHP’nin bu süreçte inişli çıkışlı bir grafiğe sahip olduğu görülürken, partinin haziran ayındaki oy oranı yüzde 6,2, temmuzdaki oy oranı ise yüzde 6 olarak kaydedildi.

Metropoll son anketi açıkladı! AK Parti ve MHP'ye bir şok daha - Sayfa 4

CHP YÜKSELİŞTE

İktidar cephesindeki gerilemeye karşılık muhalefet partilerinde oy artışı yaşandı. CHP’nin Şubat 2020’de yüzde 20,7 olan oy oranı, Ağustos 2020’de 21,2’yi buldu. Haziran ayında oy oranı yüzde 24’e kadar çıkan partinin, temmuzda düşüş yaşadığı ancak bu düşüşü ağustosta toparladığı görüldü.