Anasayfa /  Foto Galeri

Meteoroloji'den 11 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı! Çamur yağacak... 6 Nisan hava durumu

Meteoroloji 6 nisan 2022 çarşamba hava durumu raporunu yayımladı. Meteoroloji'den bugün yapılan son dakika uyarısına göre, 11 için sarı ve turuncu kodlu uyarı verildi. Öğlenden sonra Suriye kaynaklı toz taşınımı nedeniyle özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme ve yer yer çamur şeklinde yağış olacağı ifade edildi. İşte 6 Nisan Çarşamba güncel hava durumu raporu...

Meteoroloji'den 11 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı! Çamur yağacak... 6 Nisan hava durumu - Sayfa 1

6 Nisan Çarşamba güncel hava durumu raporu yayımlandı. Meteoroloji'den yapılan son dakika uyarısına göre hava sıcaklıklarının ülke genelinde mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. 11 ile sarı ve turuncu kodlu uyarı verilirken öğleden sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yer yer çamur şeklinde yağış olacağı belirtildi. İşte hava durumu ayrıntıları...

Meteoroloji'den 11 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı! Çamur yağacak... 6 Nisan hava durumu - Sayfa 2

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: ülkenin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Kastamonu, Sinop, Afyonkarahisar, Çankırı, Ankara'nın kuzeyi, Kırşehir, Kırıkkale ve Konya'nın kuzeyinin yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Gümüşhane, Bayburt, Ardahan ve Artvin'in iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde Marmara, İç Ege ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Rüzgarın Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun güney ve doğusunda kuvvetli (40-70 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor. Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunuyor.

Meteoroloji'den 11 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı! Çamur yağacak... 6 Nisan hava durumu - Sayfa 3

YEREL KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların öğle saatlerinden sonra Gümüşhane, Bayburt, Ardahan ve Artvin'in iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olması yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek heyelan, ulaşımda aksamalar, su baskını, ani sel gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Meteoroloji'den 11 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı! Çamur yağacak... 6 Nisan hava durumu - Sayfa 4

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun güney ve doğusunda kuvvetli (40-70 km/saat) olarak eseceği tahmin edildiğinden çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri, ağaç ve direk devrilmesi, kar erimesi, ulaşımda aksamalar, toz taşınımı ve savrulması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.