Anasayfa /  Güncel

Mesut Yılmaz öldü mü? Mesut Yılmaz'ın hastalığı neydi?

Sosyal medyada gündeme düşen Mesut Yılmaz hayatını kaybetti haberleri henüz resmi olarak açıklanmadı. 5 Mayıs 2020'de beyin ameliyatı geçiren eski Başbakan Mesut Yılmaz sabah saatlerinde hastaneye kaldırılmıştı.

Abone ol
Abone ol 20 Eylül 2020 00:14

İlker Yasin sosyal medya hesabından önce, ''Mesut Yılmaz’I kaybettik. Komşum, abim ,Oğlu Yavuz ‘un vefatından sonra toparlanamadı. Mekanı cennet olsun.'' paylaşımı yaptı daha sonra ise ''İnternette gördüm, paylaştım.. Mesut Yılmaz vefat etti diye.. Abdürrahim Albayrak en yakını. Sordum “ abi iki saat önce beraberdim. Konuştuk. Yok böyle bir şey” dedi. Sevenlerinden özür dilerim'' paylaşımı yaptı. 

Mesut Yılmaz Kimdir?
1986 ve 1990 yılları arasında Turgut Özal tarafından kurulan hükûmetlerde Dışişleri Bakanı ve Kültür ve Turizm Bakanı olarak görevlendirilmiştir. ANAP Genel Başkanı Yıldırım Akbulut’un istifasının ardından 1991 yılında yapılan kongrede yeni genel başkan seçilerek başbakan olmuştur. 1995 Türkiye genel seçimleri’nin ardından kurulan koalisyon hükûmetinde tekrar başbakan olarak görevlendirilmiştir. 1997-1999 yılları arasında da başbakan olarak görev yapmıştır. 2000-2002 yılları arasında DSP-MHP-ANAP koalisyonunda devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olarak yer almıştır. Partisi 2002 Türkiye genel seçimleri’nde meclise giremeyince istifa etmiştir.2007 Türkiye genel seçimleri’nde Rize’den bağımsız milletvekili olarak meclise girmiştir. 15 Ocak 2009-2011 yılları arasında ANAP ve Doğru Yol Partisi’nin birleşmesi sonucu kurulan Demokrat Parti’de siyasi yaşamına devam etmiştir. 2004 yılında Yüce Divan'da yargılanmıştır. Cumhuriyet tarihinde Yüce Divan'da yargılanan ilk başbakan olmuştur.

Almanca ve İngilizce bilen Mesut Yılmaz, aslen Hemşinli olup Rize ilinin Çayeli ilçesinin Çataldere köyündendir.

Etiketler Mesut Yılmaz
Yorumlar