Anasayfa /  Ekonomi

Merakla beklenen karar açıklandı! FED'in faiz kararı belli oldu!

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentilere paralel olarak politika faizini bugün 50 baz puan daha artırdı. Böylece faiz artışlarında hız kesen banka faizi yüzde 4,5'e yükseltmiş oldu.

Abone ol
Abone ol 14 Aralık 2022 23:05

ABD Merkez Bankası (Fed), tüm dünyanın merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Banka, federal fonlama faizini beklentilere paralel olarak 50 baz puan artışla yüzde 4,25-4,50 aralığa yükseltti.

 

Böylece Fed, dört toplantının ardından 75 baz puanlık faiz artışı yerine 50 baz puanlık faiz artışına giderek hız kesmiş oldu. Fed mart-aralık döneminde toplamda 425 baz puanlık faiz artışına imza atmış oldu.

Fed faiz oranını 2007’den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkarırken banka faiz artırım patikasının 2023 yılında devam edeceğinin sinyalini verdi. Fed devam eden faiz artışlarının uygun olacağı görüşünü yeniledi.

Fed üyelerinin 2023 için medyan faiz tahmini 2023 için yüzde 5,1, 2024 için yüzde 4,1 oldu.

DOLAR, ALTIN VE EURO’DAN İLK TEPKİ

Kararın ardından dolar güçlenirken altın fiyatları düşüşe geçti. Karar öncesi ons başına 1809 dolardan işlem gören altın kararın ardından 1800 dolara geriledi. Gram altın 1079 TL’ye geriledi.

Karar ABD dolarını başlıca para birimleri karşısında ölçen dolar endeksini de yükseldi. Karar öncesi 103,56 olan dolar endeksi kararın ardından 104’ün üzerine çıktı, 1,0680 olan Euro/dolar paritesi ise kararın ardından 1,0642’ye geriledi.

POWELL’IN KONUŞMASI

Fed kararının ardından Başkan Jerome Powell kameraların karşısına geçti. Powell’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

“Fiyat istikrarını sağlamak, sıkı para politikamızı bir miktar daha sürdürmemizi gerektirecek.
Enflasyon yüzde 2’lik hedefimizin çok üzerinde. Enflasyon verilerinin ekim ve kasımdaki durumu bize aylık fiyat artış ivmesinde azalmaya işaret ediyor ancak elimizde enflasyonun kalıcı bir şekilde aşağı gittiğine dair kanıt olması gerekiyor.

Yüksek enflasyon ciddi zorluklar ortaya koyuyor. Özellikle ulaşım gibi, konut gibi, temel gıda gibi konularda sıkıntı yaratıyor. Yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmayı çok önemli görüyoruz.

Ekim ve Kasım ayı rakamları enflasyon hızında memnun edici düşüşü gösterdi ancak enflasyon için riskler yukarı yönlü. Para politikası komitesi de enflasyona yönelik riskleri yukarı yönlü görmeye devam ediyor. Para politikasında erken gevşemeden kaçınacağız.

Bu yıl boyunca ilerlerken enflasyonun ne kadar güçlü ve kalıcı arttığını gördük. Yıl boyunca 425 baz puanlık bir artış yaptık. Ne kadar hızlı gittiğimiz önemli değil, nihai seviye bu seviyede ne kadar kalacağımız önemli.

Faiz nereye kadar çıkacak sorusunun cevabı enflasyondaki gidişata ve bizim sıkı para politikası uygulayıp uygulamadığımıza bağlı olacak. Ne kadar burada kalacağız sorusunun cevabını da enflasyon seviyesine bakarak vereceğiz.”

Etiketler FED faiz kararı
Yorumlar