Kamuya 50, 60 ve 65 KPSS Puanı İle 12 Bin 200 İşçi ve Memur Alımı Yapılacak

Ülkemizde bulunan bir çok Bakanlık, Başkanlık, Kamu Kurumu veya Kamu kuruluşu bünyesinde her yıl memur personel alımı yapmaktadırlar. 

Kamuya 50, 60 ve 65 KPSS Puanı İle 12 Bin 200 İşçi ve Memur Alımı Yapılacak

Son günlerde çok sayıda ilan yayımlandı ve farklı pozisyon ve niteliklerde binlerce memur alımı, İşçi alımı ve personel alımı yapılacak. 

ADAYLARDAN HANGİ ŞARTLAR ARANACAK?

Kamuya 12 bin 200 kişilik boş kadro ile memur personel alımı yapılacak olup adayların bu ilanlara başvuru yapabilmeleri için belirtilen başvuru şartlarını taşımaları gerekmektedir. 

Adaylardan 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesine göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, kamu haklarından mahrum bulunmamak, Herhangi bir suç hükümlülüğü bulunmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi bulunmamak, Daha önce çalıştığı kamu kurumu veya kamu kuruluşundan disiplin cezası ile ayrılmamış olmak gibi genel şartlar aranır.

Özel olarak ise, ÖSYM tarafından yapılmış ve süresi geçmemiş olan Kamu Personeli Seçme Sınavından puanı almış olmak, 18 yaşını tamamlamış ve ilanda belirtilen yaş sınırında olmak, ve En az lise mezunu olmak kaydı ile, Ön Lisans veya Lisans mezunu olmaları gerekmektedir.

HANGİ KURUM ALIM YAPACAK?

Gençlik ve Spor Bakanlığı

Gençlik ve Spor Bakanlığı KPSS puanı ile bünyesine 1483 Memur Personel alacak. GSB toplamda 3 bin 243 kişilik boş kadro için alım ilanı yayımladı ancak bazı kadrolar için yani Ön Lisans ve Lisans mezunu olan kadrolar için adaylardan KPSS den en az 60 puan almış olmak şartı arayacak. 

Buna göre, Ön lisans Mezunu, Makine Teknikeri 31, Bilgisayar Donanım Teknolojisi teknikeri 22, Çim Alan tesisi ve Yönetimi teknikeri 6, Gençlik Lideri 404 kişi alacak. 

Lisans mezunu ise, 69 Muhasebeci ve 951 Gençlik Lideri olmak üzere toplamda 1483 personel alacak. Adaylar başvurularını en geç 15 Şubat 2019 tarihine kadar İŞKUR üzerinden gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

İçişleri Bakanlığı

Bakanlık geçtiğimiz gün bünyesine 1200 Memur alımı yapacağını ilan etmişti. Buna göre İçişleri Bakanlığı Merkez ve taşra teşkilatı olmak üzere farklı kadrolarda alım yapacak. 

Merkez Teşkilatına 36 ve Taşra teşkilatına 1164 memur alımı yapılacak olup adaylardan Kamu Personeli Seçme Sınavından lise mezunları için KPSSP94, Ön Lisans mezunları için KPSSP93 ve Lisans mezunları için KPSSp3 puan türünden en az 60 puan almış olmak şartı aranacak. 

Adalar başvurularına 21 Şubat 2019 tarihinde başlayacak olup en geç 26 Şubat 2019 tarihine kadar başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı

Diyanete 9 bin 500 kişilik boş kadro ile Lise, Ön lisans ve Lisans mezunu personel alımı yapılacak. Adaylardan bu yönde Kamu Personeli seçme sınavından en az 50 puan almış olmak şartı ve bazı özel nitelikler aranacak. 

Buna göre DİB Sözleşmeli Olarak, 3 Bin Kur'an Kursu Öğreticisi, 6 bin İmam-hatip ve 500 Müezzim kayyım alacağını duyurdu. Adaylar başvurularına 07 Şubat 2019 tarihinde başlamış olup en geç 15 Şubat 2019 tarihine kadar başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. 

Savunma Sanayii Başkanlığı

SSB geçen aylarda bünyesindeki personel ihtiyacını karşılamak üzere farklı niteliklerde ve guruplarda toplamda 34 kişilik boşluk ile alım yapacağını açıkladı. 

Buna göre Savunma Sanayii Başkanlığı, adaylardan Kamu personeli Seçme Sınavından KPSSP1 puan türünden en az 65 puan ve 70 puan almış olmak şartı ile birlikte Yabancı Dil Sınavından da puan almış olmaları gerekmektedir. Başvurular en geç 15 Mart 2019 tarihine kadar yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 20:41

YORUM EKLE
YORUMLAR
Umut Emir
Umut Emir - 2 ay Önce

Hiçbir kırıter bana uygun olmaz mı Neden lise mezunlarına iş yok yaş sınırı var

SIRADAKİ HABER