Kamuya 3 Bin 500 Memur Alımı Yapılacak

Ülkemizde bulunan yüzlerce kamu kurumu ve kamu kuruluşu bünyesindeki memur personel eksikliğini gidermek için memur alımı veya personel alımı yapmaktadır. 

Kamuya 3 Bin 500 Memur Alımı Yapılacak

Bu yönde ilanlar resmi kurumlar tarafından veya bakanlıklar tarafından duyuruldu ve toplamda 3 bin 500 kişilik kadro ile memur ve personel alımı yapılacak. 

Adaylara bu yönde bazı nitelikler belirtildi ve adayların bu nitelikleri taşımaları durumunda başvuruları kabul edilecek.

Alım kadroları içerisinde bazı kurumlar kamu Personeli Seçme Sınavı puan sırasına göre alım yapmakta ve bazı kurumlar ise KPSS şartı olmadan alım yapmaktadır. 

KPSS ile alım yapılan pozisyonlar için genellikle kurumlar tarafından Giriş sınavı yapılır ve adayların KPSS puan durumu ve giriş sınavlarından almış oldukları puanların ortalaması alınarak değerlendirme yapılır. 

Giriş sınavına katılacak adayların değerlendirmeleri ise KPSS den almış oldukları puan sırasına göre en yüksek puandan başlanmak üzere en düşüğüne kadar sıralama ile kadro sayının belirli kat sayısı kadar seçilerek sınava girmeye hak kazanan adaylar şeklinde duyuru ile adayların Sınav yeri, Sınav tarihi ve Sınav saati duyurulmaktadır. Peki adayların bu sınava katılabilmeleri için hangi şartları taşımaları gereklidir?

ADAYLARDAN HANGİ NİTELİKLER ARANIR?

Öncelikle kamu kurumları adaylardan 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki genel şartlar aranır. peki nedir Bu nitelikler? 657 Sayılı DMK göre, T.C vatandaşı olmak, suç hükümlülüğü olmamak, Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak, Sağlık açısından görevini yapmasına mani olabilecek bir akıl rahatsızlığı veya sağlık sorunu olmamak ( engelli alımları için hariç ) Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi bulunmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek gibi nitelikler aranır.

Bunlar dışında alım pozisyonuna göre, Eğitim, Yaş, KPSS ve YDS gibi niteliklerde şartlara eşlik etmektedir.

Yaş olarak alım pozisyonuna göre, memur kadroları için 35 yaşından ve zabıta memuru alımları için 30 yaşından büyük olmamak gibi nitelikler aranacaktır. 

Eğitim olarak ise alımlar en az ilköğretim mezunu olan adaylar için geçerli olup, Lise, Ön Lisans ve Lisans mezunu olmaları şarttır. Ayrıca alım pozisyonuna göre adayların hangi bölümlerden mezun olmaları gerektiği ilanlarda belirtilmektedir.

Eğer kurum adaylardan kamu Personeli Seçme Sınavı şartı arıyor ise, En lise mezunu olmaları ve bu doğrultuda,lise mezunları için KPSSP94, Ön Lisans mezunları için KPSSP93 ve Lisans mezunları için KPSSp3 puan türünden en az 50, 60, 70 veya 80 puan almış olmaları gereklidir. 

Aranan nitelikler içerisinde YDS şartı bulunuyorsa son beş yıl içerisinde yapılmış olan Yabancı Dil Sınavından İngilizce dilinden puan alınmış olması gerekmektedir.

HANGİ KURUM ALIM YAPACAK?

KPSS puan sırasına göre alım yapacak kurumlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Zabıta Memuru alımları yapan belediyeler, İçişleri Bakanlığı, Üniversiteler, Milli Savunma bakanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, İSKİ, KSİÜ, Eti maden İşletmeleri, TÜVASAŞ, Karayolları Genel Müdürlüğü, TEMSAN gibi kurumlar alım yapmaktadır.

Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı olmadan alım yapan kurumlar ise, Siirt üniversitesi, Şırnak üniversitesi, Rize Belediyesi, Tapu ve Kadastro, Devlet opera ve Balesi genel Müdürlükleri, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı Başasistan alımlarında KPSS şartı aranmıyor.

BAŞVURULAR

İlgili ilanların başvuruları Kasım ayı içerisinde başladı ve bazılarının başvuruları önümüzdeki günlerde başlayacak. Buna göre Tüm alımların başvuruları 2018 Aralık ayı içerisinde tamamlanacak ve 2019 yılı Ocak ayı ilanları önümüzdeki günlerde yayımlanacaktır. Kurumlara başvurular son başvuru gününe kadar şahsen, e-posta,ve Elektronik ortamda yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER