Anasayfa /  Foto Galeri

Memur ve memur emeklisi zammı açıklandı! İşte Zamdan sonra maaşlar...

Memur ücretlerine ocakta enflasyon farkının üzerine bir ilave artış daha yapılacak. Yüzde 30 ila 35 arasında yapılacak maaş zammından sonra en düşük ve en yüksek memur maaşları belli oldu.

Memur ve memur emeklisi zammı açıklandı! İşte Zamdan sonra maaşlar... - Sayfa 1

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarını belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, kamu görevlileri için önemli kazanımlara imza atıldığı bildirildi.

Memur ve memur emeklisi zammı açıklandı! İşte Zamdan sonra maaşlar... - Sayfa 2

3600 EK GÖSTERGE TOPLU SÖZLEŞME MADDESİ HALİNE GELDİ
Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldığı belirtilen açıklamada, 3600 ek gösterge konusunun vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildiği vurgulandı.

Memur ve memur emeklisi zammı açıklandı! İşte Zamdan sonra maaşlar... - Sayfa 3

ZAMLA İLGİLİ EK PROTOKOL YAPILACAK
Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Memur ve memur emeklisi zammı açıklandı! İşte Zamdan sonra maaşlar... - Sayfa 4

"Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez. Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz.