Anasayfa /  Foto Galeri

Meme kanseri ile mücadele eden Canan Ergüder'den yeni paylaşım

Kısa zaman önce meme kanserine yakalandığını duyuran ve bu sebeple 'Menajerimi Ara' dizisinden de ayrılan oyuncu Canan Ergüder'den yeni bir paylaşım geldi. Ergüder, 3. kemoterapinin bittiğini ve her şeyin yolunda gittiğini belirtti.

Meme kanseri ile mücadele eden Canan Ergüder'den yeni paylaşım - Sayfa 1

2017 yılında kendisi gibi oyuncu olan Kenan Ece ile nikah masasına oturan ve Demir adında bir oğlu bulunan Canan Ergüder (43),meme kanseriyle mücadele ediyor. Rahatsızlığından dolayı rol aldığı diziden ayrılan ünlü oyuncu, son durumuyla ilgili sevenlerini bilgilendirdi.

Meme kanseri ile mücadele eden Canan Ergüder'den yeni paylaşım - Sayfa 2

3. KEMOTERAPİ BİTTİ

Sosyal medya hesabından fotoğrafını paylaşan Ergüder, "Soranınız çok. Küçük bir update vereyim dedim. 3. Kemo biter. Daha var ama ben iyiyim. Yeni saçsız halime ve saçlarıma alıştım. Herşey yolunda. Daha da başka tiplerimle ileride karşılaşırsınız diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Ünlü oyuncuya takipçilerinden destek mesajları yağdı.

Meme kanseri ile mücadele eden Canan Ergüder'den yeni paylaşım - Sayfa 3

MEME KANSERİ NEDİR?

Meme dokusunun içerisinde yer alan süt bezlerinde veya süt kanallarını döşeyen hücrelerin yapılarının bozulması, kontrolsüz çoğalması sonucu oluşan ve başka organlara da yayılma potansiyeli taşıyan tümöral oluşumdur.

Hastalık, erken dönemde genellikle belirti vermez. Bir kitle ele gelebilecek boyuta ulaşmadan 2 yıl öncesinde tarama mamografisi ile saptanabilir. Bu nedenle rutin taramalarını yaptırmayan kadınlarda meme kanserinin erken teşhis edilebilmesi oldukça zorlaşır.

Erken evrede fark edilmeyen kanser hücresi zamanla meme dokusu içinde büyüyerek tümöral bir kitle oluşturur ve sonrasında da metastaz dediğimiz kan ve lenf yolu ile vücudun diğer organlarına yayılma potansiyeli kazanabilirler.

Meme kanseri ile mücadele eden Canan Ergüder'den yeni paylaşım - Sayfa 4

Kan ve lenf yolu ile vücudun diğer bölgelerine yayılmadan teşhis edilen meme kanseri vakalarında tedavi başarısı oldukça yüksektir.

MEME KANSERİ BELİRTİLERİ

* Meme başında akıntı, özellikle tek taraflı ve kanlı olması

* Meme başında içe çekilme, çökme

* Memede büyüme ve şekil bozukluğu

* Meme cildinde geçmeyen yara veya kızarıklık

* Meme başında kabuklanmalar ve kızarıklıklar

MEME KANSERİNDE RİSK FAKTÖRLERİ

* En büyük risk faktörü cinsiyet.

* Yaşın özellikle elliden büyük olması.

* Genetik, aile hikayesinde 1. derece akrabalarında meme kanseri olması.

* Erken adet, geç menopoz. Bir kadının ilk adeti ne kadar erken görür, menopozda ne kadar geç olursa o kadar fazla östrojen hormonuna maruz kalacağından kansere yakalanma olasılığı da o kadar artar.

* Menopoz sonrası uzun yıllar hormonal tedavi.

* Sebze ve meyveden tüketimin az olduğu beslenme.

* Fiziksel aktivite azlığı.