Anasayfa /  Foto Galeri

Medikal Estetik Hekimi: Abartılı estetik yapmanın nedeni özendirici sosyal medya paylaşımları

Son yıllarda estetik müdahalelere olan ilgi önemli bir artış gösterdi. Bu artış beraberinde abartılı müdahaleleri de getirdi. Özellikle abartılı dudak dolgularının sıkça görülmesinin birkaç nedeni olabileceğini ifade eden Medikal Estetik Hekimi Dr. Yasemin Savaş, önde gelen nedenlerden biri olarak sosyal medyayı işaret etti.

Medikal Estetik Hekimi: Abartılı estetik yapmanın nedeni özendirici sosyal medya paylaşımları - Sayfa 1

Dr. Yasemin Savaş Kaliteli Yaşam Kliniği Koordinatörü Medikal Estetik Hekimi Dr. Yasemin Savaş, son yıllarda estetik müdahalelere olan ilginin artmasıyla birlikte aşırıya kaçabilecek boyutlara gelen müdahaleleri değerlendirdi.

Genç kadınlar ve erkekler arasında yüzünden ve vücudundan memnun olmamanın giderek arttığına dikkat çeken Medikal Estetik Hekimi Dr. Yasemin Savaş, özellikle abartılı dudak dolgularının sıkça görülmesinin birkaç nedeni olabileceğini ifade etti.

Medikal Estetik Hekimi: Abartılı estetik yapmanın nedeni özendirici sosyal medya paylaşımları - Sayfa 2

Sosyal medya paylaşımları özendirici olabiliyor

Önde gelen nedenlerden birinin sosyal medya ve ünlülerin etkisi olduğunu dile getiren Dr. Yasemin Savaş, “Sosyal medya platformlarında estetik müdahalelerin sonuçları sıkça paylaşılıyor ve herkes tarafından görülüyor. İnsanlar bu görünümü istiyor. Aynı zamanda dudak dolgusu gibi hızlı sonuç veren işlemler dikkat çekiyor. Sosyal medya etkisi ve hızlı sonuç beklentisi aşırıya kaçan dudak dolgusu işlemleriyle sonuçlanabiliyor.” dedi.

Filtre uygulamalarındaki artışa da dikkat çeken Savaş, ‘ulaşılamaz güzellik standartları’ oluştuğunu ve hem kadınlar hem de erkekler arasında medikal estetik uygulamalarının yaygınlaştığını söyledi.

Medikal Estetik Hekimi: Abartılı estetik yapmanın nedeni özendirici sosyal medya paylaşımları - Sayfa 3

Estetik müdahaleler dikkat çekme yöntemi olarak görülüyor

Estetik müdahale yaptıran bazı insanların sonuçları belirgin bir şekilde görmek istediklerine dikkat çeken Dr. Yasemin Savaş, “Bazıları gerçekten rahatsızlık veren bir durumu düzeltmek için estetik operasyona başvuruyor. Bazıları da estetik işlemlerin görünür olmanın, dikkat çekmenin bir yolu olduğunu düşünüyor. Bu düşünce ‘para verdim, estetik yaptırdığım belli olsun’ tutumuyla da ilişkilendirilebilir. Estetik yaptıracak kişi böyle bir düşüncedeyse, sonuç olarak doğal olmayan kalkık burunlar, fazla dolgun elmacık kemikleri ve harmonisine uymayan dudaklar ile karşılaşmak sürpriz olmuyor.” şeklinde konuştu.

Medikal Estetik Hekimi: Abartılı estetik yapmanın nedeni özendirici sosyal medya paylaşımları - Sayfa 4

Öncelik, hastanın sağlığı ve güvenliği

“Hekimler, hastaların taleplerini dikkatle dinlemeli, aynı zamanda sağlıklı ve doğal sonuçlar hakkında bilgilendirme yapmalı.” diyen Dr. Yasemin Savaş, hekimlerin abartılı medikal estetik talepleriyle karşılaştıklarında nasıl davranmaları gerektiğine de değindi. Savaş, “Hekimler doğal ve gerçekçi olmayan medikal estetik talepleriyle karşılaştıklarında dikkatli ve etik bir yaklaşım sergilemeli. Öncelik hastanın sağlığı ve güvenliği olmalı. Hastanın talepleri değerlendirilmeli, doğru bilgilendirme yapılmalı ve belli sınırlar çerçevesinde müdahale önerilmeli.” dedi.