Anasayfa /  Güncel

Meclis Başkanlığı seçiminde ilk turda kazanan çıkmadı !

TBMM Genel Kurulunda Meclis Başkanlığı seçimi başladı. 5 adayın yarıştığı ilk tur oylamada yeterli çoğunluk sağlanamadı. Başkanlık seçimi için ikinci tur oylamaya geçilecek.

Abone ol
Abone ol 07 Temmuz 2020 17:30

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı'nı seçmek üzere TBMM Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. TBMM Genel Kurulu çalışmalarına TBMM Başkanı ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop da katıldı.

İLK TURDA KAZANAN YOK

TBMM Başkanlık seçimi için ilk tur oylama tamamlandı.

Gizil yapılan ilk oylamada Mustafa Şentop (AK Parti) 324, Haluk Koç (CHP)  131, Erol Katırcıoğlu (HDP) 50,  Hüseyin Filiz (İYİ Parti) 34, Erkan Baş (TİP) 9 oy aldı. İlk tur oylamada adaylar,  TBMM üye tam sayısının 3'te 2 çoğunluk olan 400 oy alamadı. Başkanlık seçimi için 2. Tur oylamaya geçildi. 

 5 ADAY YARIŞIYOR

TBMM Başkanı ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop'un yeniden aday olduğu seçimde, CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, İyi Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz ile TİP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş da yarışacak.

AK Parti'nin adayı Mustafa Şentop'u MHP de destekliyor.

Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim gerçekleştiriliyor

Anayasa hükümlerine göre, başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim gerçekleştiriliyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi o yasama döneminin sonuna kadar devam ediyor.

İlk iki turda 400, ikinci turda 301 oy aranacak

TBMM Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. Birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu yani 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak.

Üçüncü turda salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü turda en fazla oy alan aday, Başkan seçilmiş olacak.

 

 

Yorumlar