Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Meclis Başkanı Şentop seçim sistemi ile ilgili konuştu

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Edirne'de AK Parti ve MHP'nin hazırladığı seçim sistemi hakkında konuştu. Şentop, "Seçim mevzuatımızda zaten artık oylara yönelik özel bir düzenleme yok." dedi.

Abone ol
Abone ol 19 Mart 2022 09:58

​TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Edirne’nin Keşan ilçesindeki bir otelde düzenlenen programda sivil toplum örgütü temsilcileri ve Trakya’da görev yapan gazetecilerle bir araya geldi. Toplantıya, Edirne Vali Vekili Yusuf Güler, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Başkanı (KEFEK) ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, sivil toplum örgütü temsilcileri ve gazeteciler katıldı.

Mustafa Şentop, AK Parti ve MHP'nin meclis başkanlığına sunduğu seçim kanunu değişikliği teklifi de değinerek, şunları söyledi:

“Türkiye’de zaman içerisinde birçok değişiklikler yapıldı. Ama 1982’den itibaren milletvekili seçimi kanununda barajın düşürülmesiyle ilgili ilk düzenleme bu. Bu açıdan bunun kıymetli olduğunu düşünüyorum. Öbür taraftan barajı yüzde 10’dan, yüzde 7’ye indirme konusunda yapılan değerlendirmelerde gözden kaçmaması gereken bir hususta ittifaklar dolayısıyla, ittifaka dahil olan partiler bakımından barajın esasen sıfır olduğu yani ittifaka giren bir parti için baraj söz konusu değil, ittifak açısından yüzde 7 baraj düşünülüyor. Ben seçim kanunundaki değişiklikleri genel olarak olumlu buluyorum. Partilerin bir araya geldiğinde toplam oyları arasındaki mukayese kaldırılıyor. Şimdi her partinin kendi oyu üzerinden bir değerlendirme yapılacak. Burada sadece bir hesaplama meselesi farklılığı var. Eskiden bir artık oy varmış, kenarda kalmış kullanılmayacakmış gibi değerlendirme yanlış. Öyle bir oy yok. O konu sadece 1969’da konuşulmuş. Onun dışında seçim mevzuatımızda zaten artık oylara yönelik özel bir düzenleme yok.”

Yorumlar