Anasayfa /  Foto Galeri

Marmara Denizi'nde büyük panik! Vatandaşlara 'Dokunmayın' uyarısı

Tekirdağ sahillerinde görülen deniz anası istilası vatandaşlarda şaşkınlığa yol açtı. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Deniz Şirin, "Bunlar karnivor (sadece et ile beslenen) canlılardır açıklamalarında bulundu.Vatandaşları deniz anaların bu türü hakkında uyardı.

Marmara Denizi'nde büyük panik! Vatandaşlara 'Dokunmayın' uyarısı - Sayfa 1

Marmara Denizi'nde büyük panik! Vatandaşlara 'Dokunmayın' uyarısı

DHA'nın haberine göre,

Tekirdağ'ın merkez Süleymanpaşa ilçesi sahillerinde sabah saatlerinde denizanası istilası yaşandı.

Rumeli İskelesi çevresinde yaşanan denizanalarını gören vatandaşlar şaşkınlık yaşarken, bazıları da cep telefonları ile görüntüledi.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünden Doç. Dr. Deniz Şirin, "Bunlar karnivor (sadece et ile beslenen) canlılardır ve nematositleriyle avlarına veya düşmanlarına zehir denebilecek kimyasallarını enjekte eder ve avını yakalar.

Bu nedenle insanlarımızın merak edip dokunmamalarını tavsiye ederim" dedi.

Marmara Denizi'nde büyük panik! Vatandaşlara 'Dokunmayın' uyarısı - Sayfa 2

Mevsimsel hareketliliği olan deniz anası türü

Küresel iklim değişikliğinin mevsimlerin sürelerini ve ortalama iklim verilerini oldukça etkiledi ve halen etkilemeye devam ettiğini kaydeden Deniz Şirin, "Bulunduğumuz yıl dünyanın son yüzyıldaki yaşadığı ortalama değerler bakımından en sıcak yaz mevsimlerinden biriydi.

Deniz suyu sıcaklığının halen yüksek seyretmesi plankton artışını tetiklemektedir.

Marmara Denizi'nde büyük panik! Vatandaşlara 'Dokunmayın' uyarısı - Sayfa 3

Buda mevsimsel hareketliliği olan denizanası türleri için uygun besin ortamı oluşturmaktadır.

Bu durum aslında normalde her yıl olan olayların şiddetli veya oldukça zayıf yani uçlara kayarak yaşamımıza girdiğinin başka bir kanıtıdır, birkaç gün önce yaşanan hortum gibi" diye konuştu.

Marmara Denizi'nde büyük panik! Vatandaşlara 'Dokunmayın' uyarısı - Sayfa 4

''Sahilde deniz anası normal ama bu biraz fazla''


Rumeli İskelesi'nde gezen vatandaşlardan Ercan Çemek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sahilde çok deniz anası olduğunu söyledi.

Bu sene deniz analarının fazlalığının dikkat çektiğini anlatan Çemek, "Daha önce kıyılarda çok vardı. Sahilde bunları görmek normal ama bu biraz fazla. İnsan kalabalığı ve küresel ısınmadan olabilir" dedi.