Anasayfa /  Foto Galeri

Marketlerde sigara satışı yasaklandı mı? İçişleri'nden yeni genelge

İçişleri Bakanlığı 'Market Tedbirleri' konulu genelge yayımladı. 81 il valiliğine gönderilen Market Tedbirleri Genelgesi ile 7 Mayıs'tan itibaren marketlere alkollü içkinin yanı sıra elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, tekstil, hırdavat gibi ürünlerin satışını yasaklandı. Yeni market tedbirleri kapsamında pek çok kişi de 'Sigara satışı yasaklandı mı? Marketlerde sigara yasağı geldi mi?' sorularını araştırıyor. Peki, Tam kapanmada sigara satışı yasak mı? Sigara satışı yasak mı? İşte detaylar...

Marketlerde sigara satışı yasaklandı mı? İçişleri'nden yeni genelge - Sayfa 1

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Market Tedbirleri” konulu genelge gönderdi.

Genelgede, tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usül ve esasların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı. 

Marketlerde sigara satışı yasaklandı mı? İçişleri'nden yeni genelge - Sayfa 2

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı: 

Marketlerde sigara satışı yasaklandı mı? İçişleri'nden yeni genelge - Sayfa 3

Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

Marketlerde sigara satışı yasaklandı mı? İçişleri'nden yeni genelge - Sayfa 4

7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri  (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.