Anasayfa /  Foto Galeri

Maaşı bağlanmayan EYT'li çift ikramiye alacak!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası kapsamında 1 milyon 700 bin EYT’li SGK’ya başvuruda bulundu. Bunlardan 1 milyon 100 bin kişi aylık almaya hak kazandı. Maaşını şuana kadar alamayan EYT'lilere çift ikramiye ödenecek. İşte detaylar...

Maaşı bağlanmayan EYT'li çift ikramiye alacak! - Sayfa 1

Şu ana kadar 1 milyon 700 bin EYT’li emeklilik için SGK’ya başvuruda bulundu. Bunlardan 1 milyon 100 bin kişi aylık almaya hak kazanırken, 600 bin kişi ise maaş almak için bekleyişini sürdürüyor. İşlemi uzayan EYT’lilere iki bayram ikrâmiyesi ödenecek.

Milliyet'in haberine göre, konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş şu ifadeleri kullandı:

“Bu noktada normalde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) her ay 40 bin kişiyi emekli ediyordu. Emekli etme süresi 10 güne kadar düşmüştü. Müracaat gerçekleştikten sonra 10 gün sonra maaş bağlanıyordu.

Maaşı bağlanmayan EYT'li çift ikramiye alacak! - Sayfa 2

‘SGK’NIN ÜSTÜNDE 45 KAT YÜK VAR’

Fakat şu anda ilk etapta 1 milyon 700 bin kişilik bir müracaat söz konusu. Yani her ay Sosyal Güvenlik Kurumu’nun üstüne düşenin 45 katı bir yük söz konusudur.

‘SGK MÜTHİŞ BİR BAŞARIYA İMZA ATTI’

SGK bu durumdaki handikapı ortadan kaldırmak için yeni görevlendirmeler ve mesai düzenine geçti. SGK, 1 milyon 100 bin kişi emeklilik işlemlerini tamamlayarak ve maaşları bağlayarak müthiş bir başarıya imza atmıştır.

Maaşı bağlanmayan EYT'li çift ikramiye alacak! - Sayfa 3

‘BAŞVURANLARIN EKSİKLİKLERİ SÖZ KONUSU’ 

Bunun haricinde 1 milyon 700 bin başvurudan hala sonuç alınamayan işlemler sadece SGK ile alakalı bir durum değil. Örneğin 1 TL borcu olan kişilerin de emekli olamaması, eksik günleri olanların tespit edilmesi bunun gibi birçok hususta SGK ile alakalı olmayan başvuran kişilerin eksiklikleri ile alakalı olan gecikmeler söz konusu.

Maaşı bağlanmayan EYT'li çift ikramiye alacak! - Sayfa 4

‘2 AYDA 1 MİLYON 100 BİN KİŞİNİN AYLIĞI BAĞLANDI’

Burada baktığımızda yaklaşık 2 aylık bir süreçte 1 milyon 100 bin kişiye ulaşılmış olmasını başarı olarak görüyoruz. Henüz emekli işlemlerini tamamlamayan 600 bin kişi içerisinde eksik işlemleri olan müracaatlar söz konusu.