Anasayfa /  Foto Galeri

Laktoz intoleransının belirtileri nelerdir?

Laktoz intolerasının belirtileri neler,nasıl önlemler almalıyız?Çocuklarda laktoz intoleransı nasıl önlenir beslenme alışkanlığında neler değiştirmeliyiz?

Laktoz intoleransının belirtileri nelerdir? - Sayfa 1

Laktoz intoleransı, laktozun vücutta parçalanmasını sağlayan laktaz isimli enzimin eksikliğinden kaynaklanır. Bu enzim, normalde laktozu parçalayarak glikoz ve galaktoza dönüştürür. Eksik olduğunda ise parçalanamaz ve Laktoz intoleransının belirtilerini ortaya çıkarır. Süt ve süt ürünlerinin tüketiminden sonra yaşanan şişkinlik, huzursuzluk, hareket içeren aktivitelerin kalitesinde düşüklük, mide krampları, bulantı, ishal gibi sorunlar laktoz intoleransının habercisi olabilir.

Laktoz intoleransının belirtileri nelerdir? - Sayfa 2

Ülkede her altı çocuktan birinde laktoz intoleransı görülüyor

Ülkemizde her altı çocuktan birinde laktoz intoleransıolduğu belirtilmektedir. Genelde birçok insan bu sebeple sütve süt ürünlerinin tüketimini azaltma eğilimindedir fakat bu kesinlikle doğru bir çözüm değildir. Çünkü sütüniçindeki kalsiyumçocuklarda kemik gelişimi için önemli bir rol oynamaktadır.

Laktoz intoleransının belirtileri nelerdir? - Sayfa 3

Çocuğunuzda nasıl tespit edebilirsiniz?

Her şeyden önce, günlük beslenme programını sıkı bir şekilde takip ederek çocuğunuzun laktoz limitini öğrenmeniz önemli. Bazı çocuklarda mevcut sorunlar çok az süttüketimden sonra gerçekleşirken bazıları için bunun eşiği daha yüksek olabilir. Bu nedenle tüketilen ürünlerin etiketlerini kontrol ederek içerikleri hakkında bilgi sahibi olmak önemli bir takip biçimidir. Bazen tespit etmek zor olabilir. Bu gibi durumlarda çocuğunuzun laktozaduyarlılığını öğrenebilmek için bir çocuk doktoruna başvurmanız daha faydalı olacaktır.

Laktoz intoleransının belirtileri nelerdir? - Sayfa 4

Laktoz intoleransı olan çocuklarda nasıl bir beslenme alışkanlığına geçilmelidir?

Nesquik ürünlerinin bazıları, laktoz intoleransına uygun biçimde olarak hazırlanmıştır. Bu tip ürünlerin tüketimi süt ürünlerine bağlı hiçbir sorunu tetiklemez.