Anasayfa /  Foto Galeri

KYK borçları için faizler ana paraya mı eklendi? Bakanlık açıkladı...

Milyonlarca mezun olan öğrenci ve öğrencilerin gündeminde KYK borçlarıyla ilgili yeni düzenlemenin detayları var. e-Devlet üzerinden borçlarını kontrol eden kişilerden bazıları anapara üzerinden işletilen farkın da anaparaya eklendiğini borcun arttığını iddia etti. Konuya ilişkin bakanlık kaynaklarından açıklama geldi. İşte haberin detayları...

KYK borçları için faizler ana paraya mı eklendi? Bakanlık açıkladı... - Sayfa 1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KYK borçlarına gelen faizlerin silineceğini ve sadece anaparanın ödeneceğini açıklamasının ardından e-devlet uygulamasına giren gençler farkın da anaparaya eklendiğini gördü.

KYK borçları için faizler ana paraya mı eklendi? Bakanlık açıkladı... - Sayfa 2

Merkez Bankası Eski Başkanı, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, öğrencilerin bu konuya ilişkin görsellerle tepkisini paylaşarak, "Anlaşılan o ki, açıklama tarihine kadar işlemiş faiz anaparaya ilave edilmiş ve bu faizli tutar sabitlenmiş ve bundan sonra faiz işletilmeyecek. Kısaca karar tarihine kadar işlemiş faiz silinmiyor" dedi.

KYK borçları için faizler ana paraya mı eklendi? Bakanlık açıkladı... - Sayfa 3

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları sonrası KYK kredisinin son durumunu kontrol eden borçlular, kredisinin anaparasının üzerine eklenen farkın da toplama dahil edildiğini öne sürerek ekran görüntülerini sosyal medyadan paylaştılar.

KYK borçları için faizler ana paraya mı eklendi? Bakanlık açıkladı... - Sayfa 4

SİSTEMSEL HATA OLABİLİR
Bu iddia üzerine Gençlik ve Spor Bakanlığı kaynakları, bu durumun sistemden kaynaklandığını, düzenleme yapacağını ve faizlerin anaparaya eklenmeyeceğini; faiz tutarlarının tamamen silineceğini söyledi.