Sonunda Bulundu! Halk Arasında Duyup Kazmaya Başladılar

Yozgat`ın Boğazlıyan ilçesi Özler köyünde olan ve M.S. 300`lü senelerde erken Hristiyanlık döneminde yapılmış olduğu tahmin ediliyor. 8 odası bulunan yer altı şehrinde kazı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Sonunda Bulundu! Halk Arasında Duyup Kazmaya Başladılar

217 metre uzunluğunda Özler Yeraltı Şehri`nin turizme kazandırılması için başlatılan çalışmaları yerinde inceleyen Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Halıcı yapılan çalışmalar hakkında Arkeolog Ömer Yılmaz'dan bilgiler aldı.

Vali Yurtnaç, yapmış olduğu inceleme sonrasında yaptığı açıklamada ise Yozgat`ın bir tarih kenti olduğunu söyleyerek,"Yozgat`ın 5 bin senelik bir tarihi var. Özlere geldiğimizde bir yeraltı şehri olduğunu vatandaşlar arasında duyduk. 

Bu sene itibariyle de işçilerimizle teknik ekibin nezaretinde buradaki yeraltı şehrini eşmeye başladık. Yaptığımız kazılarda buranın 300 metreye yakın bir yer olup çıkışı olduğunu ve 8 tane odanın da olduğunu tespit ettik. Temizleme çalışmalarına başladık ve odalar meydana çıktı.

Yozgat`ın bir turizm güzergahı üzerinde yer almasını istediklerini de belirten Vali Yurtnaç,"Kapadokya`dan çıkıp Hattuşaş`a giden yol hattı üzerinde Özler sonra 2 bin senelik tarihi Roma Hamamı ve Yozgat`ta bir akşam konaklama ve son olarak Hattuşaş`a ulaşan bir turizm yolu olmasını istiyoruz. 

Burada yaptığımız çalışmalar alt yapı ve tanıtım çalışmalarıdır. İnanıyorum ki önümüzdeki zaman içerisinde Yozgat turizm konusunda daha gelişmiş bir şehir haline gelecektir. 

Burada arkeologlar çalışıyor. Dediklerine göre M.S. 300`lü senelerde yapılmış bir yerleşim yeri burası. Zaten Kapadokya`da benzer yerler var. Buraların Kapadokya`nın devamı olduğunu düşünüyorum. 

Zamanında insanlarımız burada yaşamışlar fakat şimdi biz burayı tarihi bir varlık olarak turizme kazandıracağız. 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 13:48

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER