Anasayfa /  Sağlık

Koronavirüs deniz suyu ile bulaşır mı?

Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu, hava sıcaklıklarının artmasıyla koronavirüs vaka sayılarının daha da azalacağını ifade ederek, haziran ayında tatil planlarının yapılabileceğini söyledi. Tatil planları yapanların ise akıllarındaki en önemli soru 'koronavirüs deniz suyu ile bulaşır mı?' oldu.

Abone ol
Abone ol 13 Mayıs 2020 15:13

Hava sıcaklıkları yükseldikçe biraz rahatlama olacak. Eğer sayılar böyle giderse, vaka sayıları artmazsa haziran ayında biz tatil planlarına başlarız.

Ancak her şeyin normale bir anda dönmesi çok zor. Mutlaka önlemlerin alınması gerekiyor. Oteller ve pansiyon tarzı yerler için bir genelge yayınlanacak, mesafeler ayarlanacak. Açık büfeler kaldırılacak. Şezlonglar arasında mesafeler olacak. Bunlar ayarlanırsa herhangi bir sorun olmayacaktır.

Denizden virüs bulaşmaz

Yaz mevsiminin gelmesiyle pek çok insan denize girmek istiyor ancak virüs bulaşacağı endişesiyle kararsız kalıyor. Denizden pek bir şeyin bulaşması mümkün değil. Deniz, izotonik su dediğimiz bir su. Denizde o kadar çok su var ki, her şey suyun içerisinde çabukça dağılıyor. Sizin alacağınız bir tane iki tane virüsle enfekte olunması mümkün değil. Denizden virüsün bulaşmaz.

El hijyenine dikkat edilmeli 


Maske takmak, el yıkamak gibi tedbirlere sıkıca uyulmasına devam edilmesi gerekiyor. Kalabalık bir ortama giriliyorsa mutlaka maske takılmaya devam edilmesi gerekiyor. El hijyenine dikkat edilmesi gerekiyor. Koronavirüs bitti artık ellerimizi yıkamayalım gibi bir düşünce yanlıştır. Organlarımız arasında en çok ellerimizi kullanıyoruz. Ellerimizi sürekli yüzümüze gözümüze sürüyoruz. Ellerin temizliğine dikkat edilmesi şart.

Yorumlar