Anasayfa /  Sağlık

Korona virüsün yeni fotoğrafı yayınlandı

Dünya, korona virüste ikinci dalgayı yaşamaya başlarken, bilim dünyası ilaç ve aşı geliştirmek için çalışmaya devam ediyor. California Üniversitesi'nin araştırması sonucunda korona virüsün mikroskopla çekilmiş yeni fotoğrafı yayınlandı.

Abone ol
Abone ol 30 Haziran 2020 00:38

ABD'de California Üniversitesi, corona virüsün mikroskopla çekilmiş yeni fotoğraflarını yayınladı. Virüs vulaşan hücrelerin "dokungaçlar" çıkardığını tespit eden bilim insanları, hastalıklı hücrelerin bu dokungaçları kullanarak yayıldığını belirtti. Hasta hücrelerin tıpkı zombiler gibi tutundukları sağlıklı hücrelere Covid-19 bulaştırdığı kaydedildi.

Araştırmacılar, HIV ve çiçek hastalığı gibi bazı ölümcül virüslerin de benzer yöntem kullandığını ifade etti. Ancak corona virüsün filopod adı verilen bu dokungaçları üretme hızının diğerlerine göre şaşırtıcı derecede yüksek olduğu açıklandı. Bu son keşif, Covid'in evriminin bir noktasında bağışıklık sistemini yerle bir etmek için bir destek planı geliştirdiğini gösteriyor.

Filopodların uzamasını engelleyecek yöntemlerin, Covid-19 tedavisinde çığır açabileceği kaydedildi. California Üniversitesi'nde hücresel ve moleküler farmakoloji profesörü ve baş araştırmacı Nevan Krogan, LA Times'a araştırma sonuçlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Nevan Krogan, "Virüs, hücreyi öldürmeden önce diğer hücreleri enfekte etmek için farklı mekanizmaları kullanıyor. Bunu yapması çok şeytani" diye konuştu.

Profesör Krogan ayrıca, filopodların bir ağaçtaki dallar gibi diğer hücrelere doğru uzanma şeklinin de garip olduğunu söyledi. Columbia Üniversitesi'nden mikrobiyolog Profesör Stephen Goff, bulgunun 'ilgi çekici' olduğunu itiraf etti, ancak dokungaçların ikinci bir yayılma modu olduğu anlamına gelmediğini söyledi. Profesör Stephen Goff, LA Times'a yaptığı açıklamada "İlgi çekici ve gerçekten harika bir gözlem. Ancak henüz enfeksiyonun hangi evresinin etkilendiğini bilmiyoruz" dedi.

 

Etiketler Koronavirüs
Yorumlar